Türkiye'de turizm eğitiminin niteliği
  1. Tez No: 127655
  2. Yazar: TUĞBA TUYLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Turizm, ülkemiz için dış pazarlarda rekabet gücü en yüksek sektörlerden birisidir. Bir hizmet sektörü olan turizmde yüksek rekabet gücünün korunması, verilen hizmetin esası olan hizmet kalitesine bağlıdır. Hizmet kalitesinin arttırılmasında eğitim önemli bir etkendir. Bu anlayış çerçevesinde araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki örgün ve yaygın turizm eğitimi veren kurumlar ile bu kurumların verdikleri eğitimin niteliği ve sektörün ihtiyaçlarını karşılama düzeyini incelemektir. Bu çalışmada, turizm eğitimiyle ilgili konferans, seminer, araştırma, proje ve atölye çalışmaları incelenmiş, turizm eğitiminin yasal çerçevesi hakkında bilgi verilerek Kalkınma Planları'nda, Milli Eğitim Şuraları'nda ve Turizm Şuraları'nda saptanan hedef, ilke ve tedbirler ile alman kararlar ve gerçekleşme düzeyleri değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği'ne üye olan Fransa ve İtalya'da turizm eğitimi ülkemizle mukayeseli olarak işlenmiş, derinlemesine kaynak ve ilgili web sitelerinin taraması, durum analizinin yapılmasının yanı sıra, uzman kişilerin görüşlerine de başvurulmuştur. Yapılan araştırmada, turizm işgücü arz ve talebi arasında gerek nitelik gerekse nicelik açısından uyumsuzluk olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle, mevcut turizm eğitim sisteminin, sektörün ihtiyaçlarına cevap vermediği söylenebilir. Bu nedenle, kamu ile özel sektörün, sektörel işgücü ihtiyaçlarının tespitinde ve okullarda uygulanan müfradatlarının hazırlanmasında işbirliği yapması ve koordinasyon sağlaması gerekmektedir. Araştırma sırasında, mesleki sertifikasyon 117sistemine geçilmesinin, çok yaygın bir şekilde önerildiği, mesleki sertifikasyon sisteminin, eğitimde standardizasyonu sağladığı kadar, işgücü verimliliği ve kalitesini arttırtığı da tespit edilmiştir. Ayrıca, turizm eğitimi veren kurumlarda, uygulamaya daha fazla önem verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. 118
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism in Turkey is one of the sectors with high competitiveness in the international market. As a service sector, Tourism is hugely based on quality of the service in order to maintain the competitiveness. It can be said that service of quality is the core and can be provided by education and training. The aim of the research is to examine the vocational tourism education organizations and the education given by them in terms of the quality and their success in meeting the needs of tourism sector. In the study, the information on legal structure of tourism education in Turkey has been provided. Moreover, several conferences, seminars, other researches, projects have been examined on tourism education. The objectives, principles and measures mentioned in development plans, national education councils and tourism councils have also been reviewed. In addition, tourism education in two members of European Union, France and Italy has been compared with Turkey. According to the research, the demand does not match the supply in labour market both in terms of quality and in terms of quantity. Hence, it can be claimed that the current tourism education system in Turkey does not meet the needs of tourism sector. It is recommended that Governments and private sector need to corporate and provide coordination in determining the labour needs of the sector and preparing the curriculum of schools. Vocational certification system is a good and widely recommended way to meet the needs of the sector on labour force. It does not only 119increase the efficiency and quality of labour force but it also maintains standardization of education. In addition, it is evaluated that tourism education organizations should give more importance to practical training. 120