Teknolojinin uluslararası yayılma kanalları
Internatıonal technology diffusion channels
- Tez No: 127656
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SEZAİ TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu tez çalışması, i- ticaret, ii- yabancı doğrudan yatırımlar (YDY), iii- bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) - özellikle iletişim - ve iv- eğitim gibi teknolojinin uluslararası yayılma kanallarının analiz edilmesine yöneliktir. Bu çalışmada, teknolojik gelişme ve yayılma iktisatçılığının kavramsal ve kuramsal çerçevesi üstüne bina edilen yayılma kanallarının yanı sıra yayılmanın muğlak kaldığı modeller ile fikri ve sınai mülkiyet haklan (FSMH) meselesine de değindim. Çalışma, teknolojinin uluslararası yayılma kanallarını tek bir çatı altında toplamayı, bu alandaki önemli teorik ve olgusal çalışmaların neyi ima ettiğini araştırmayı ve teknolojinin yaratılması ile yayılması süreçleri arasındaki ince çizgiyi oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında, tezim, çok kanallı analiz yöntemi kullanılan çalışmalar arasında yer almaktadır. -118
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis deals with analysis of international technology diffusion channels such as, i- trade, ii- foreign direct investment (FDI), iii- information and communication technologies (ICT) - especially communication - and iv- education. In this study, I also mentioned about the problematic of intellectual property rights (IPRs) and recondite models of diffusion besides technology diffusion channels which are based on conceptional and theoretical framework of technological development and diffusion economics. The study aims to gather the channels of international technology diffusion in the unique framework, research what the important theoretical and emprical studies imply in this area and establish the slight line between the processes of the creation and diffusion of technology. If we look from this point of view, my thesis is among the studies in which multi-channel analysis used. -119-