1984 Bulgaristan örneği: Göç edenler üzerine sosyolojik bir araştırma
1984 sample of Bulgaria: A sociolocial research onto immigrants
- Tez No: 127660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özet 1989 yılında Türkiye'ye Bulgaristan'dan göç eden insanların, o dönemde (1984) uğradıkları muameleye (isim ve din değiştirmeye) tepki gösterirken bunu ötekileştirme sorunu olarak görme ve ifade etmedeki bilinç/bilinçsizliklerini ortaya koyma}"i amaç edinen bu çalışma çerçevesinde insan haklan, kimlik, etniklik ve ulus devlet kavranılan tartışılmış ve bu tartışmada anlayıcı/ yorumlayıcı sosyolojik yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma yöntembilim bakımından keşfedici ve nitel bir çalışmadır. Araştırmada toplanan veriler nitel olup, kaynaklan bakımından literatür taraması ve odak grup çalışmasına dayanmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde literatür taramasına yönelik bilgiler, yukarıdaki kavramlar kullanılarak aktarılmış, ikinci bölümde ise odak grup toplantılarının raporları, birinci bölümde yer alan bölümlerle harmanlanmış ve grubun isim değiştirme kampanyasını nasıl kavramsallaştırdıkları ortaya koyulmuştur. Odak grup çalışmasına katılanlarla rastlantısal olarak tanışılmış ve örneklem oluşturulmuştur. Örneklemin ortak özelliği 1984 yılında Bulgaristan'daki isim değişikliği kampanyasına maruz bulunan kişiler olmasıdır. Bu bağlamda dört toplantı düzenlenmiş ve toplantılar ortalama 2 saat sürmüştür. Odak grup görüşmelerine katılan kişiler, 1984 yılında yaşadıkları süreci kavramsallaştırma konusunda insan haklan açısından değerlendirmemişler ve bunun aksine grubun genel eğilimi uygulamaya yönelen ve bilinçli/örgütlü olmayan bir tepkisellik geliştirerek o dönemi kavramsallaştırmışlardır. Örneklemimizde görüldüğü üzere Bulgaristan yönetiminin yapmış olduğu uygulamaya yönelik düşünce farklılıkları vardır. Bu düşünce farklılıklarının temelinde içinde bulundukları statülerin ya da statü beklentileri yatmaktadır. Dolayısıyla orada bulunan Türk nüfus içinde belirli bir saygınlığı olan öğretmenler, gazeteciler ve din adamlarının kampanyaya gösterdikleri tavırla, halkın bu uygulamaya karşı çıkması arasında paralellikler saptanmıştır. 1984 yılma geriye dönüp bakıldığında, o dönemdeki uygulamalara karşı Türk kimliğinin daha güçlü duygu ve örgütlenmelerle yaşaması yönünde bir eğilim, odak grup görüşmecilerinin arasında doğmuştur. Weber' in eylem tipoloj ilerinin (geleneksel, duygusal, değerlere bağlı ve amaca yönelik rasyonel) hepsi odak grup toplantılarına katılanlar içinde gözlemlenmiştir. 122
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this thesis is to put forward the reaction enforcement to changing names and the religion of the people who immigrated to Turkey from Bulgaria, as a problem of being excluded from the society, the conscious level of expression human rights, identity, etnicity and national state concepts. The discussion was hold by accepting the understanding/ interpretational sociological approach. The search is an exploring and quantitive one. The findings are qualitive and depends on literature survey and focus group study in terms of sources. In the first chapter of the search, the data, objective to the literature survey, was explained in light of the above concepts and in the second chapter the reports of the focus- group were blonded with the sections in the first chapter and how the campaign of changing the names was concepted. The focus- group participants were randomly met and sample was formed. The common feature of the participants was to be of those who were forced to change their names in Bulgaria in 1984. In this manner four meetings were hold and the meetings lasted for appronixmately for two hours. The participants did not obviously refer to being excluded from the society while expressing their experiences in the situation, bu to the differences between the Bulgarians and the Turks. They did not attend to a wise and organised resistance. The participants had different ideas about the campain. The reason of these differences were their current status and status expectations. The Turkish intellectuals shaped the reaction of the Turkish people, there, in Bulgaria. The reackions of the participants while discussing the year 1984 fit the“actional typology”of Weber. So that the reactions of the participants are of those which are emotional, traditional, strictly bounded to the values and rational actions which are focused on the aim. 123