Antik Dönemde tıp ve bitkisel tedavi
Medicine and herbal therapy in ancient time
- Tez No: 127684
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Bu çalışmada antik dönemdeki tıp uygulamaları ile birlikte o dönem içerisinde yaşamış önemli tıp kişilerinin hayatları ve yaptıkları çalışmalara özellikle yer verilmiştir. Bununla birlikte tez konusunun diğer önem verilen kısmı antik dönemde kullanılan bitkisel ilaçlardır. Tez konusunun içeriğini antik Yunan ve Roma uygarlığı kapsamasına rağmen bir temel yapı oluşturabilmek amacıyla prehistorik, Eski Mezopotamya, Eski Mısır ve Hitit medeniyetlerine de yer verilmiştir. Antik tıp yazarlarının, ansiklopedistlerin ve hekimlerinin konu ile ilgili günümüze ulaşan yazıları incelenmiş ve bitkilerle tedavi konusu da göz önüne alınarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Tezle ilgili olarak antik Yunan dünyasının önemli bir sağlık merkezi olan Bergama' daki Asklepieion'a bir inceleme gezisi yapılmış ve elde edilen fotoğraflar tezde kullanılmıştır. Bunun yanı sıra İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İzmir Arkeoloji Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Bergama Arkeoloji Müzesi tez kapsamında inceleme ve fotoğraflama amacıyla gezilmiştir. Tüm bunların ışığında Antik Yunan ve Roma tıbbının daha önceki dönemlerle ve Mısır ve Mezopotamya tıbbi ile ilişkileri ve farkları ile günümüze olan etkileri tezde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this current study ancient medicine practice as well as historical characters of the period and their work on medicine is especially included. However the main concentartion is on the healing done with the medicinal plants. Although the thesis focuses on the medicine in Ancient Greek and Roman civilizations, prehistorical, ancient Mesopotamia, ancient Egyptian and Hittite civilazion's medicine is also discussed inorder to form a historical base for the Ancient Greek and Roman medicine. Ancient medicine literatüre, both the medical writings of doctors and also the works of encyclopedists are investigated and discussed from the point of view of medicinal plant therapy. Under the conception of the thesis a field study was performed and Asclepeieon in Bergama which is an important health center in the ancient Greek period was visited and the pictures obtained from there was used in the thesis. In addition to that Istanbul Archaeological Museum, İzmir Archaeological Museum, Ankara Anatolian Civilizations Museum and Bergama Archaeological Museum are visited for the investigation and photographing. Finally Ancient Greek and Roman medicine is discussed and compared with the medicine practice in the other ancient civilizations such as Egypt and Mesopotamia.