Avrupa Birliği'nde Telekomünikasyon ve Türkiye
The telecommunication in the European Union
- Tez No: 127685
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Telekomünikasyon hızla gelişmekte olan bir sektördür.Geleneksel telekomünikasyon sistemleri,ilk telekomünikasyon sistemi olan telgrafın icadından bu yana çok komplike hale gelmiştir.Gelişmiş bu telekomünikasyon sistemleri üzerinden çok büyük oranda hizmet alan kullanıcı grubu ortaya çıkmıştır. Bu tezde Avrupa Birliği konsepti içinde telekomünikasyon sektörünün gelişimi geniş bir perspektifte incelenmeye çalışılmıştır.Özellikle sektörün son 20 yılda teknolojik gelişimi ile beraber önce ülkeler düzeyinde kamunun elinde bulunan telekomünikasyon sistemleri üzerinde düzenlemeler yapılarak kimi ülkeler önce özelleştirme sonra serbestleşme veya her ikisi beraber veya sadece serbestleşme şeklinde sektörü yönlendirmeye çalışmışlardır. Avrupa Birliği Komisyonu diğer sektörlerde olduğu gibi telekomünikasyon sektöründe de yayımlamış olduğu rekabet.teknoloji ve regülasyon stratejileri bu çalışmanın özünü teşkil etmektedir. Üye devletlerin Ulusal Düzenleyici Organları ile Komisyon'un çıkarmış olduğu Direktifler arasında uyum üye devletlere yönelik olarak stratejiler çalışmanın ana noktalarını oluşturmaktadır.Teknoloji ve bu teknolojinin kullanıcıların hizmetine verilmesi ile oluşan düzenleme (regulation) ler bugün bile AB nin telekomünikasyon sektörünün birinci gündemidir.Türkiye'de ise 2003 yılı sonunda telekomünikasyon sektörünün rekabete açılması ile yabancı sermayenin ülkemize gelmesi ve rekabetçi bir pazar oluşumunu teşvik etmek için sektörün çözülmesi gereken problemleri olarak şimdiden çözülmesi gereken sorunlar olarak sürekli gündemdedir.Burada Komisyon 'un yayınlamış olduğu Green Paper (Yeşil Belge) telekomünikasyon sektöründeki üye devletlere yönelik ana stratejiyi ortaya koymaktadır.Avrupa Ortak Telekomünikasyon Şebekeleri olarak da adlandırılabilecek Trans- European telekomünikasyon şebekeleri (TEN) Avrupa Birliği üye devletleri arasında iç pazarın gelişimini artıracak telekomünikasyon projeleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu şebekeler üye devletler arasında telekomünikasyon alt yapısını birleştiren ve bu alt yapı üzerinden uygulama yeknesaklığı sağlayan 145programlar yapılmaktadır.(Euro -ISDN, Çeşitli ATM pilot projeleri, İP uygulamaları..vs) Çalışma kapsamında Amerika Birleşik Devletleri'nin bulunması telekomünikasyon sektöründe ilk regülasyon denemelerinin bu ülkede yapılmış olması ve bunların Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanması nedenidir.ABD de gerçekten de 1934 de ilk telekomünikasyon yasasının 100. yılı olan 2034 yılında telekomünikasyon yasaları eğiliminin nasıl olması gerektiği çeşitli kişiler tarafından günümüzde dile getirilmektedir. Bu fikirlerde tez kapsamında değerlendirilmiştir. Tezimizin AB Aday ülkelerinin telekomünikasyon sektörü değerlendirmesi Komisyon'un 2002 ilerleme raporu kapsamında değerlendirilmiş ve Türkiye'nin durumu ayrıca ve geniş kapsamlı olarak ele alınmaya ve Türkiye'nin uyum sürecinde yapması gerekenler vurgulanmaya çalışılmıştır. AB de Komisyon'un çıkarmış olduğu yüzlerce Direktif.Karar ve Tavsiye niteliğindeki ikincil hukuk mevzuatı çalışmamızın son kısmında yer almaktadır. AB nin ikincil hukuk mevzuatına Türk Telekomünikasyon sektörünün uyum sorunu belki bundan sonra yapılacak ikinci bir çalışma olarak değerlendirilebilir.Sanırım bu çalışmanın akabinde hemen bunun yapılması müktesebata uyum çalışmalarına yardımcı olması açısından gereklidir. Çalışmamızın yararlı olduğunu ümit ederim. TEN : Trans-European Network ISDN : Integrated Service Digital Network (Tamamen sayısal teknoloji kullanılarak haberleşme yapılan sistem) ATM : Asynchronous Transfer Mode (Eş zamansız veri aktarımına yarayan sistem) İP : Internet Protocol (En yaygın ve gelişmiş standartta paketler kullanılarak ses/veri/video aktarımı yapılan sistemler) 146
Özet (Çeviri)
SUMMARY Telecommunication is a sector that has been developing rapidly. Traditional telecommunication systems have become very complicated since the invention of telegraph which is the first telecommunication system. An user population has emerged that take service at a high proportion from these developed telecommunication systems. In this thesis, within the European Union concept, the development of telecommunication sector is tried to be evaluated from a wide perspective. Especially together with the technologic development of the sector in the last 20 years, first by implementing some regulations on the telecommunication systems which were previously under public control at the level of countries, some countries tried to direct the sector by first privatisation then liberalisation or the two together or by just liberalisation. Just like in other sectors, the competition, technology and regulation strategies published by the European Commission on the telecommunication sector, comprise the essence of this study. The harmonization between national regulatory bodies of Member States and Directives released by the Commission, strategies for Member States constitute the main points of the study. Technology and the regulations formed by putting this tecnology into service for users, is still today the first agenda of the telecommunication sector of EU. In Turkey the problems that must be solved in order to encourage the formation of a competitive market and the introduction of foreign capital into our country by opening the telecommunication sector into competition at the end of 2003, are continuously in the agenda as problems that must be solved. Green Paper puts forth the main strategy for Member States in telecommunication sector. Transeuropean telecommunication networks (TEN), that may also be called as European Common Telecommunication Networks, appear as telecommunication projects that will enhance the development of internal market between Member States of European Union. These networks make programmes that will combine the telecommunication infrastructure between Member States and provide 147operational uniformity upon this infrastructure (Euro-ISDN, various ATM pilot projects, IP operations, etc). The inclusion of United States of America into this study is because the first regulation trials are carried out in this country and the application of these in the European Union countries. In fact, the first Telecommunication Act was etablished in 1934 in USA, and how should be the tendencies of telecommunication legislations at the 100th annivesary are expressed by some people today. These ideas were also evaluated within the context of the thesis. The evaluation of telecommunication sector in the EU Candidate Countries were carried out within the context of 2002 progress report of the Commission and it is tried to consider the position of Turkey separately and widely, and it is tried to emphasize what Turkey should do in the adaptation process. Hundreds of Directives, Decisions and secondary legislations such as Recommendations released by the Commission in the EU is located in the last section of our study. The adaptation problem of Turkish telecommunication sector to secondary legislations in the EU may be considered as a second study that may be performed later on. I think the realization of that study immediately after the present one, is required so that it may be helpful in the adaptation work to the legislations. I hope that our study has been useful. ISDN (The communication system that uses exclusively numerical technology) ATM (The system that serves for asynchronous data transfer) IP (The systems that transfer sound/data/video by using most widespread and developed standard packages) 148