Turfan Uygur Devleti
  1. Tez No: 127698
  2. Yazar: M. TURSUN BEYDULLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Uygurlar, Moğolistan'daki İmparatorluktan mahrum kalınca Tarım Vadisinin kuzeyindeki vahalara, Koçu veya İdikut, Beşbalık, Karaşehire ve Kuça'ya gelip yerleşmişlerdir. 866 yılı Orhun'dan gelen Uygurlar, bu bölgede eskiden yaşayan Uygur kabilelerin desteğini arkasına alarak Turfan (İdikut) Uygur Devletin kurdular (866-1369). Turfan (İdikut) Uygur Devleti XtH cu asırda Cengizhanhlarm en parlak dönemine kadar devam etmiştir. Eski Kuça, Koçu (İdikut, Turfan.) kültüründen faydalanan Uygurlar oldukça ilgi çekici bir Budist, Nesturi ve Manhaist kültürü geliştirmişlerdir. Uygurlar Altay'dan Orhun'a bütün Türk-Moğol devletlerinin, XII ci yüzyıldaki Naymanlann ve XIII cü yüzyıldaki Cengizhanlıların“medeniyet hocaları”olma hakkını elde etmişlerdir, onlara katipler, yazma sanatı ve alfabe temin etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Uigur, dispossessed of the Mongolian empire, settled in the area of the northen Tarim oases, at Koçu (îdikut, Turfan), Beşbahk, Karaşehir and at Kuça The Uigur Kingdom of Turfan (866-1369) was endure until the Jenghiz-khanite period, in the thirteenth century; the Uigur of Turfan produced an interesting Buddhic-Nestorion-Manichaean civilization, continnuos with culture of Kuça And Koçu. Yet there too Manichaeism was to decline fairly quickly, and during the Jenghiz-Khanite period the Uigur of Turfan were either Buddists or Nestorians. Uigur of Turfan justly deserved their role of“teachers of civilizaion to the Turko-Mongol states of the Altai and the Orkhon: to the Naiman of the twelfth century and to the Jenghiz-khanites of the thirteenh, Whom they provided with scribes, ”offices" and a written Language.