Turfan Bölgesi'ndeki eski Uygur metinlerine göre eski Uygurlarda kültürel hayat
The cultural life of the ancient Uyghurs according to the ancient Uyghur texts in the Turfan Region
- Tez No: 772838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turfan Bölgesi'ndeki Uygur metinleri, Uygurların İslamiyet'ten önceki kültürlerine dair birincil kaynakların başında gelmektedir. Bu kaynaklar üzerinde yapılan çalışmalar genelde belirli belgeler ve alanlar hakkında yapılmıştır. Bu çalışmada ise eski Uygurların günlük yaşamlarına dair kendilerinin yazdıkları bilgiler incelenmiş ve Çin kaynakları ile arkeolojik verilerle karşılaştırılmıştır. Tez çalışmamızda günlük hayata dair Uygur belgeleri kullanılmakla birlikte çeşitli Uygurca Budist dualar, Nesturi Uygurların düğün metninden bir örnek, Uygurların Turfan bölgesine geldiği zamanlara ait Uygur kağanının yazdığı resmi belge ve çeşitli sözleşmeler yer almaktadır. Konu çeşitliliğinin ve dua metinlerinin dâhil edilmesiyle Uygurların aynı zamanlarda farklı dini inançlara sahip olmalarının Uygur kültürüne yansımaları ve eski Türk kültürünün Uygur belgelerindeki devamlılığı da tezimizin kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Turfan region ancient Uyghur texts are one of the primary sources about the cultures of Uyghurs before Islam. Studies conducted on these resources are usually conducted on specific documents and areas. In this study, the information written by the ancient Uyghurs about their daily lives was examined and compared with Chinese sources and archaeological data. Although Uyghur civil documents are mainly used in our thesis study, various Uyghur Buddhist prayers, an example of the wedding text of Nesturi Uyghurs, an official document written by the Uyghur khan from the time Uyghurs arrived in the Turfan Region, and various contracts are included.