Bağımsızlık öncesi Kırgızistanda ilmi ateizm dersi
The Scientifik atheism lesson in Kyrgyzstan before independence
- Tez No: 127733
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET BAZARKULOV, Sayfulla; Bağımsızlık Öncesi Kırgızistan'da İlmi Ateizm Dersi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Cemal TOSUN, Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, IV+1 13 Bu araştırmamızda bağımsızlık öncesi Kırgız Sovyet Üniversitelerinde ve yüksek okullarında ateistik terbiye gereği olarak okutulan İlmi Ateizm Dersi ele alınmıştır. Bu çerçevede Kırgız Sovyet Eğitim Sistemi ve İlmi Ateizm Dersi'nin eğitim sistemindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamız, Giriş, Sonuç ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın problemi, amacı, önemi, sınırları ve yöntemi ortaya koyulmuştur. Birinci Bölüm' de genel olarak Kırgız Sovyet Egitim Sistemi, ilkeleri, hedefleri ve ateistik terbiye konulan ele alınmıştır. Bununla birlikte Kırgız Sovyet eğitiminin yapılanması, orta okulların gelişme süreçleri, orta okul Komünist Parti bağlı genç kollan ve yaygın eğitim, Kırgızistan Komünist Partisi'ne bağlı yüksek okulları hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci Bölüm' de ise İlmi Ateizm Dersi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ilmi Ateizm Dersi'nin tarihçesi, eğitim sistemindeki yeri, hedefleri ve ders öğretmenleri araştırılmıştır. Bunun yanında İlmi Ateizm ders kitaplarının içerik analizi yapılarak, metotları, muhtevası ve hangi konularda yoğunlaştığı ele alınmıştır. Sonuç kısmında elde edilen sonuçlar kısaca zikredildikten sonra, Kırgızistan Cumhuriyeti' ndeki din eğitiminin gelişmesi açısından tesirleri bahsedildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BAZARKULOV, Sayfulla; The Scientific Atheism Lesson in Kvrgvzstan Before Independence, Master Thesis, Supervisor: Prof. Dr. Cemal TOSUN, Ankara University, Faculty of Divinity, IV+1 13 In our study, the Scientific Atheism Lesson given for the requirement of atheistic training in Kyrgyz Soviet high schools before independence was examined. Related to this, Kyrgyz Soviet Education System and importance of the Scientific Atheism Lesson in education system were tried to be established. Our study consists of Introduction, Conclusion and two other parts. In Introduction part, problem of the study, its aim, significance, limits and methods were presented. In the First Part, generally the Kyrgyz Soviet Education System, its principles, aims and atheistic training subjects were examined. Addition to this, information about the structure of Kyrgyz Soviet Education, development processes of secondary schools, youth branches dependent on secondary school Communist Party and non-formal education, high schools dependent upon Communist Party of Kyrgyzstan were tried to be presented. And in the Second Part the scientific atheism was dwelt on. According to this, the history of Scientific Atheism Lesson, its importance in education system, its aims and instructors were examined. Moreover, by analyzing the content of Scientific Atheism textbooks, its methods, contents and the stressed points were taken into consideration. After stating the results achieved in the Conclusion part, the effects on the development of the religious education in the Kyrgyz Republic were mentioned.