İbn Sina'nın gayeci anlayışı
The Finalist reckoning of avicenna
- Tez No: 127732
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gürsoy, Adnan, fon Sina'nın Gâyeci Anlayışı. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayranı Altıntaş, Ankara 2003, 108 s. ÖZET Çalışmamız, konunun mahiyetinin ve kaynaklarının açıklandığı, gâyecilik düşüncesinin ana kadarıyla de alındığı giriş bolümü ile ulaşılan neticelerin özetlendiği sonuç bölümü dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kusanda ilk olarak, Yunan felsefesinde gâyeci düşünceyi, Sokrates öncesi ve Sokrates sonrası ayrımını esas alarak inceledik. İkinci olarak, İslam felsefesinde, gâyeci düşünce konusunun genel olarak nasıl bîr çerçevede ele alındığına işaret tedip, İbn Sinâ öncesi müslüman filozoflar olan Kindi, Fârâbî, Âmiri ve İhvân*t Safâ'nın gâyeci anlayışlarım sunmaya çalıştık Bu bölümde son olarak, otelde İbn Sina'nın, genelde ise bütün müslüman filozofların temel kaynağının Kur*an~t Kerim olduğu mülâhazasından harekede, ilgili ayetler çerçevesinde Kur'an-ı Kerim'deki gâyecilik düşüncesine yer verdik. İkinci bölümde, filozofun gâyeci düşüncesi beş ana kısımda incelenmiştir:Birinci kısımda, gâyeciliğin Tanrı 3e âlem ilişkilerini açıklamaya yönelik bir muhtevaya sahur olduğu düşünülerdi, Tanrı ile âlem ilişkisi çerçevesinde gâyelilik ele alınmıştır. İkinci kısım, İslam felsefesinde gâyelilikle ile ilgili konuların sebeplilik teorisi kapsamında de alındığı tespitinden harekede,“Sebeplilik Teorisi ve Gâyelilik”olarak belirlenmiştir. Bu kısımda, dört sebep içinde gaye sebebe verilen özel önem, sebepler arasında kurulan ilişkiler ve sebep ile sonuç arasındaki diski, gâyelilik kavramını aydınlatan yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Üçüncü kısımda, abes, tesadüf ve kötülük gibi gâyelilik karşıtı kavramları esas alarak gâyeliliğe yapılan itirazları, filozofun bu ihrazlara yerdiği cevapları ve bu cevaplarla gâyeliliğî ispat Çabası incelenmiştir. Dördüncü kısanda, filozofun, gâyeci düşünce karşısında en önemli engel olan kötülük problemine yaklaşımı konu edinilmiştir. kötülüğün kaynağı ve türleri konulmaya çalışılmıştır. Beşimi kısımda, gâyeci düşüncenin âlemden Tanrı'ya yol bulan karakterinin filozof un sistemindeki karşı lığı bulunmak istenmiş ve bir İşbât-t Vicib delili ol
Özet (Çeviri)
Gürsoy, Adnan, The Finalist Reckoning Of Avicenna, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr.Hayrani Altıntaş, Ankara 2003, 108 p. ABSTRACT My study includes two main chapters apart from an introduction explaining the content of the subject and the resources, while mentioning the finalist thought in general, as weu as a conclusion that summarizes the final results. In the first chapter, there tare two sections. In the first section, I examined finalist thought in Greek philosophy through a distinction set as before and after Socrates. Secondly, pinpointing how finalism has been framed in Islamic philosophy, I tried to introduce ike finalist reckonings of Muslim philosophers before Avicenna such as Endi, Farabi, Amiri andlhvan-ı Sofa. In this chapter, I lastly tried to reveal finalism in Kur'an-t Kerim in the framework of related ayaths due to the fact that the basic resource of Avicenna, but also of all the Muslim philosophers is Kur'an-ı Kerim. In the second chapter, the finalist thought of the philosopher is examined in five main sections: In the first section, finalism is taken in accordance with the relationship between the God and the universe, since it is thought that there is an attempt in the content of finalism to explain the relations between the God and the universe. The second section is determined as tTheory of Causality and Finalism' with regard to the supposition that in Islamic philosophy the subjects related to finalism are evaluated in the framework of causality. In this section, the special emphasis on the final cause among four causes, relations established among causes arid between cause and result are illustrated in accordance with tine concept of finalism. In the third section, taking as ground the opposite notions of finalism as useless, coincidence and badness, the objections to finalism, the responses of the philosopher to these objections and the effort to prove finalism by these answers are demonstrated The fourth section contains the approach of the philosophers to the problem of badness which is the main obstacle against finalist thought Here, how the philosopher perceived the concept of badness, his ideas about the resources and types of badness, and finally his solutions on this problem are analysed. The fifth section tries to find in the philosophers* system the equivalent of the character of finalism that gives ways from the universe to the God and examines finalism as the evidence of God.