Futbol fanatizminin bazı benlik değişkenleri yönünden incelenmesi
Examination of soccer fanatism in terms of certain self concept variables
  1. Tez No: 127773
  2. Yazar: DEMET ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye'de futbol en fazla icra edilen spor dalı olmasının yanı sıra en fazla seyirci kitlesine sahip spor dalıdır. Son yıllarda futbol taraftarları arasında artan şiddet olayları, futbol taraftarlığının anlamının ve şiddet olaylarının nedenlerinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Futbol fanatizmi karmaşık bir olgu olması nedeniyle konuya ilişkin pek çok farklı kuramsal açıklama görülmektedir. Yaklaşımların bir kısmı fanatik grubun sosyal sınıf ardalarıma yoğunlaşırken, pek çok yaklaşım ise fanatizmin tarihsel bir süreçte geliştiğini ve kültürel farklılıkların var olduğunu belirtmektedir. Futbol fanatizminin çok boyutluğuna rağmen, seyirci kitlesi içindeki futbol fanatikleri kimliklenebilir alt gruplar oluşturmaktadır (Dunning ve ark., 1988; Van Der Brug, 1994). Söz konusu alt grupların, çözümlenmesi futbol fanatizminin anlaşılmasında önemli katkılar yapması beklenebilir. Bu çalışmanın amacı, futbol seyirci kitlesi içindeki futbol fanatikleri ve fanatik olmayanlar arasındaki davranışsal farklılıkların belirlenmesi, benlik tanımlamaları ile fanatizm arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda, futbol fanatiği olup olmama ile takım sembollerini kullanma, takım ile ilgili konuları takip etme, takımla ilişkin söylemleri bilme, takım ile ilgili konuları tartışma, maçları takip etme, takımın yenilgi ve galibiyetine karşı verilen tepki, benlik saygısı ve gelir yönünden aralarındaki farklılık incelenmiştir. Araştırma verileri, 2001-2002 futbol sezonu boyunca ve 2001 Dünya Kupası'nı takip eden 300 taraftarlardan ve seçkisiz yolla seçilen 200 kişiden toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, alt grup kimliğine sahip olan taraftarların alt grup kimliği olmayan taraftara göre takıma ilişkin sembolleri daha fazla kullandıklarını, takıma ilişkin konuları daha fazla bildiklerini, takımın yenilgisine daha fazla üzüldüklerini, takım ile ilgili konuları çevreyle daha fazla tartıştıklarını göstermektedir. Her iki grup arasında benlik saygısı yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, takımın başarı ve başarısızlık durumu bu çalışmada göz ardı edilmiştir. Her iki grubundemografik değişkenler yönünden farklılık göstermemekle birlikte deneklerin eğitim ve gelir düzeylerinin yüksekliği Türkiye'deki fanatik profilinin alt gelir grubundan eğitimsiz kişilerle sınırlanamayacağını göstermektedir. Yukarıda özetlenen bulgular“futbol fanatizmi”literatürü çerçevesinde tartışılmıştır. 98
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Football is not only the most performed sports branch but also it is spectated more than the other sports. Recently, increasing aggresive events occurs among the football audiences, make us cross-examine the meaning of football spectating and cause of the aggresive events. Because of the complexity of football fanaticism, it seems that there are various theoritical explanations. While some of these approaches are focusing on social class background, the others argue that football fanatism has cultural differences and also develops in historical period. Despite multidimensionality of football fanaticism.football fans in the soccer crowd are identified as subgroups (Dunning et. AI.,1988;Van Der Brug,1994). It can be expected important additions in understanding football fanaticism by analyzing aforementioned identifiable subgoups. In this study.it has been aimed to determine behavioral differences among football fanatics and non fanatics in soccer crowd, and to investigate relationship between self-concept and fanaticism. In this connection.it was examined the differences among being or not being football fanatic and using team's symbols.following subjects related to the team, knowing verbal terminologies related to the team, arguing the topics about the team.watching football matches, reactions to the team's failure and success.self-esteem and income. Research datas are applied to 300 respondents who are chosen randomly through 2001-2002 Football Season and 2001 World Football Cup.According to the research findings, it is demonstrated that sub identified group spectators are more willing to use team's symbols.to follow and know the subjects about the team, to know the slogans and songs of the team, to be worried to team's failure.to argue about the team's topics with the others more than non-sub identified group spectators. It was not found any meaningful difference in the point of self-esteem among both of the groups. 99However.in this research situation of the team's failure and success is undervalued. There is no difference in both groups demographic variables. Because of the elevation of the participants' education and income levels.fanatic profile in Turkey can not be limited to low economic status and also uneducated individuals. Summarized findings above.are discussed in the frame of the literature of the football fanaticism. 100