Futbol fanatizminin sosyolojik açıdan tahlili
The Analysis of football fanaticism from sociological angle
  1. Tez No: 69155
  2. Yazar: MURAT BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLAVER CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV 3. ÖZET FUTBOL FANATİZMİNİN SOSYOLOJİK AÇIDAN TAHLİLİ“Futbol fanatizminin sosyolojik açıdan tahlili”konulu çalışmamız teorik ve uygulamalı olarak iki bölümden oluşmaktadır. Teorik olarak birinci bölümde sosyal boyutlarıyla futbolun Dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, sosyal bir grup olarak futbol seyircisinin genel özellikleri, futbolda kavram olarak fanatizm, şiddet ve saldırganlık konuları ele alınmıştır. Futbol seyircisini fanatizm, şiddet ve saldırganlığa iten sosyolojik ve psikolojik sebeplerle birlikte, futbol fanatizminin, sosyal bir problem olarak ortaya çıkışı, fana tik davranışların çelişkileri ve fanatizmin baz, parametreleri ve sosyolojik bakımdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünü teşkil eden, uygulamalı kısımda ise araştırma problemine, 29 sorudan oluşan 200 anketin Türkiye 1. Futbol Ligi takımlarından Kay- serispor'un ligdeki Altay ile oynadığı futbol maçında özellikle fanatik grupların bulunduğu taraftara uygulanmasıyla açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Uygulanan anketlerden 1 87'si değerlendirmeye alınmıştır. Anketlere verilen cevpalar çarşaf liste haline getirilerek bilgisayara yüklenmiş, daha sonra da her soru için verilen cevapların ayrı ayrı yüzdelikleri ve karşılaştırmalı yüzdelikleri alınarak yorumlanmıştır. Buna göre, futbol fanatiklerinin büyük çoğunluğunun eğitim düzeylerinin düşük olduğu, genellikle 15-25 yaşlarında, daha çok bekarlardan, işçi ve öğrenci meslek, mensuplarından, orta ve düşük gelir düzeyine sahip, yarısından fazlasının çevrelerin-V de sinirli, kavgacı ve hırçın olarak bilinenlerden oluştuğu söylenebilir. Bunların takımlarının yenilgisinden oldukça etkilendikleri ve bunun acısını başkalarından çıkarma istek ve eğilimleri bulunduğu beyanlarından anlaşılmıştır. % 69.9'unun başından günlük yaşantı, spor veya her ikisi ile ilgili olarak adli bir olay geçmiş olduğu, kötü tezahüret ve taşkınlıklarda amigoların herhangi bir yönlendirmesinin olmadığı büyük bir çoğunluğun beyanıyla anlaşılmıştır. Sonuç olarak futbol fanatiklerinin sosyo-ekonomik, sosyo-kül türel ve eğitim düzeylerinin düşük, psikolojik yapılarının ise hiç de iç açıcı olmadığı, bunun da araştırma sonuçlarıyla birbirlerini destekler mahiyette olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
VI 3.1. ABSTRACT THE ANALYSIS OF FOOTBALL FANATICISM FROM SOCIOLOGICAL ANGLE Our study of“The analysis of football fanaticism from sociological angle”con- sislics of two parts, theoretical and practical one. Theoretically, in the first part the de velopment of football in the world and in Turkey with its social timensions, general of football spectators as a social group, fanaticism in football as a concept, violence and aggression have been dealt with. In addition to the sociological and psychological reasons that drive football spec tators to fanaticism, violoncc and aggression, the emergence of football fanaticism as a social problem, the types of fanatic behaviours and base parameters of fanaticism and their sociological evaluation have been done. In the practical part of our study \vhich forms the second part, research problem has been tried to be clarified through the application of 200 questionnaires with 29 questions to the spectators, parliculary to the fanatic groups in the First Football Lcau- ge Team Kayserispor's match with Allay. Of the questionnaires aplied, 187 have been evaluated. The answers to the questionnaires have been listed and entered into computers and then the percentages of anvvers to each question and comparative percentages ha ve been taken for interpretation.VII As a result of this study, wc can say that a great majority of football fanatics edu cation level is low, and they mostly come from singles aged 15 to 25 or workers and students with middle or low income level and more than half of them arc known to be angry, quarrelsome and ill-tcmpcrcd by the people around. It has been understood from their expressions that they arc badly influenced by their teams defeat and have the tendency and desire to get even with others. It has also been found out that out of 69.9 % of them had a law case related with daily life, sports or both and cheerleaders had no influence in bad cheers and aggressiveness. Consequently, it can be stated that socio-economic and socio-cultural and educa tion levels of football fanatics are at low level, and they have psychological problems and this result supports our research results.