Impact of gender and social class in usage of municipal services: Tuzla Municipality case
Belediye hizmetlerinin kullanımında toplumsal cinsiyetin ve sınıfın etkisi: Tuzla Belediyesi örneği
- Tez No: 481710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Yerel siyaset hem toplumsal hem de mekansal olarak vatandaşlara ulusal siyasetten daha yakındır. Vatandaşların gündelik hayatları yerel politikalardan doğrudan etkilenir. Bu nedenle yerel yönetimler, yerel halkın sorunlarını çözmek ve beklentilerini karşılamak amacıyla etkili ve etkin politikalar üretmede önemli bir potansiyele sahiptir. Benzer şekilde, toplumsal cinsiyete duyarlı kamu politikaları sunmada yerel yönetimlerin öneminin sıklıkla altı çizilmektedir. Yerel hizmetlerin ana taşıyıcısı olan belediyeler, kadınların toplumsal cinsiyet yüklerinden kurtulmasında önemli kurumlar olarak görülür. Çünkü toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri en somut biçimiyle gündelik yaşam pratiklerinde yani yerel düzeyde meydana gelir. Kadınlar çoğu vaktini ikamet ettikleri mahallelerde geçirdiğinden yerel düzeyde sunulmayan ya da eksik sunulan hizmetler daha çok onları etkiler. Dolayısıyla, belediye hizmetleri erkeklere kıyasla kadınlar için daha farklı bir anlam ve daha fazla önem taşır. Bu noktada, toplumsal cinsiyete duyarlı yaklaşımı tüm yerel hizmetlerde yaygın hale getirmek hayati öneme sahiptir. İlgili yazında bu vurgu, daha çok kadınların erkeklerden farklı ihtiyaçları ve çıkarlarına odaklanarak yapılır. Öte yandan, kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini farklı koşullarda ve düzeylerde yaşadığı bu nedenle de ihtiyaçların, beklentilerin ve sorunların erkeklerden olduğu kadar kadınların kendi içinde de farklılaştığı argümanı feminist teori içinde vurgulanan bir diğer husustur. Buna göre, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ve ihtiyaçları yalnızca diğer faktörlerin etkisi de göz önünde tutulduğunda tam olarak analiz edilebilir. Bu vurgu aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları tartışmalarına da yansımıştır. Böyle bir yaklaşım önemlidir çünkü hem kadınların ihtiyaçlarını aynılaştırmaktan kaçınır hem de bu hususta daha elverişli politikaların geliştirilmesi için geniş bir çerçeve sunar. Bu bağlamda, bu çalışmada kadınların belediye hizmetleriyle ilgili farklı ve benzer beklentileri, ihtiyaçları ve sorunları, bu hizmetlerin farklı konumlardan gelen kadınlar üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bunun için, toplumsal cinsiyetin ve sınıfın kadınların belediye hizmetleriyle ilişkisi üzerindeki karşılıklı etkileri üzerinde durulmuştur. Bu amaç etrafında, Tuzla ilçe belediyesinde yer alan iki mahalleyle çalışılarak karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, farklı sosyo-ekonomik koşullardan gelen kadınlarla yapılan derinlemesine mülakatların sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Local politics is closer to citizens in both social and spatial sense than central politics. Citizens' daily lives are directly influenced by local policies so local governments have significant potential to make effective and efficient policies in order to solve local residents' problems and to meet their expectations. Similarly, importance of local governments in providing gender sensitive public policies has been frequently highlighted. Municipalities as the main carriers of local services have been regarded as significant institutions in emancipating women from gender burdens, because gender inequalities occur with their most tangible forms in daily life practices, that is, at the local level. Since many women spend most of their times around their neighbourhoods, insufficiently provided services at the local level mostly influence women. Accordingly, municipal services carry a different meaning and more importance for women in comparison with men. At this point, mainstreaming gender sensitive approach into whole local services is crucial. This emphasis has been made in the related literature by mainly focusing on women's needs and interests different from men. On the other hand, the argument that women experience gender inequalities in different conditions and at different levels, therefore needs, expectations and problems differ among women themselves as well as from men is another matter emphasized in the feminist theory. According to that, gender inequalities and needs can be analyzed truly only when other factors' effects are taken into account. This emphasis has also been reflected on the gender equality policy debates. Such an approach is important because it both avoids homogenizing women's needs and provides a comprehensive framework for developing more suitable gender sensitive policies. In this context, this thesis tries to reveal similar and different expectations, needs and problems of women about the municipal services, and effects of those services on women coming from different conditions. For this, it focuses on the interrelated effects of social-class and gender on the interaction between women and municipal services. Around this aim, it makes a comparative analysis by studying two neighbourhoods located in the Tuzla District municipality, namely Orhanlı and Postane. Findings from the in-dept interviews with women having different socio-economic situations are evaluated.