Yerel yönetimlerde demokrasi ve katılımcılığın bir yansıması olarak toplumsal cinsiyet duyarlı belediyecilik: Van Büyükşehir Belediyesi örneği
Gender sensitive local governance as a reflection of democracy and participation: The case of Van Metropolitan Municipality
- Tez No: 492007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Toplumsal cinsiyet ilişkileri, tarihsel ve toplumsal olarak; aile, yaşanılan çevre, eğitim, din, devlet, medya vb. yapılar aracılığıyla üretilir ve kültürel olarak sürdürülür. Toplumsal cinsiyet kavramı, kadın ve erkek arasındaki eşitsiz güç ilişkilerine dayalı eril anlayışa dikkat çeker. Eril zihniyetin baskın olduğu, yeniden üretildiği siyaset, kadınların yok sayıldığı, tahakküm, sömürü ve eşitsizliklerin sürdüğü, kadınların sosyal ve siyasal süreçlerden dışlayarak toplum içindeki rolünü ikincilleştirdiği bir alandır. Kadınların, yüzyıllardır süren hak ve özgürlükler mücadelesi, önemli kazanım ve ilerlemeler sağladı. Böylelikle, kadın sorunları siyaset alanının vazgeçilmez konu ve araçlarından biri haline geldi. Bu tür gelişmeler, cinsiyet eşitliğini sağlamak için anlamlı olmakla birlikte yeterli değildir. Üzerinde durulması gerek şey siyasetin, toplumsal cinsiyet ilişkileri açısından gerçek yaşamdaki uygulamalarıdır. Bu çalışma, siyaset ve yerel yönetimler alanında kadınların konumu, katılım sorunları ve farklı gereksinimlerini toplumsal cinsiyet sorunsalının bir parçası olarak tartışmaktadır. Siyasi partilerin, ana politikalarında toplumsal cinsiyet duyarlı bakışı temel alan yeni bir siyaset yapma biçiminin, toplumsal cinsiyet ilişkilerini dönüştürülebilme olanaklarını saptamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye siyasetinde kadın eksenli söylem ve politikalarıyla göze çarpan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)'nin, toplumsal II cinsiyet duyarlı politika ve uygulamalarının gerçek yaşamdaki yansımalarını, yerel yönetimler pratiği üzerinden incelemektedir. Araştırma, Van Büyükşehir Belediyesi (2009-2016) örneğinde, toplumsal cinsiyet duyarlı politikalarının, belediye çalışma ortamında ve kamu hizmetlerinde sahip olduğu içerik ve uygulamaların belediyede çalışan kadınlar tarafından nasıl deneyimlendiğinin değerlendirilmesine dayanmaktadır. Tez çalışmasında, araştırma problemlerine bağlı olarak veri toplama aracı olarak derinlemesine mülakat tekniği kullanıldı. Amaçsal örneklem yöntemiyle belirlenen 15 kişiyle görüşmeler gerçekleştirildi. Çalışmada tüzük ve yönetmeliklerin irdelenmesi anlamında doküman (belge) incelemesi yöntemine de başvuruldu.
Özet (Çeviri)
Gender relations, historically and socially produced and culturally maintained by family, living environment, education, religion, state, media and so on. The concept of gender point out to masculine understanding based on unequal power relations between men and women. Politics in which the masculine mind is dominant and regenerated is a field in which women are persistently ignored, dominated, exploited and women are secondaryized the role of women in society by excluding women from the social and political processes. Women's centuries of struggle for rights and freedoms have provided significant gains and development. Thus, women's issues became one of the indispensable subjects and tools of the political space. Even such developments are significant in terms of feminist achievements, it is not sufficient. The main point is the practice of the discourses and policies based on the appearance of women in real life. This study discusses women's position, participation issues and different needs in the field of politics and local governments as part of the gender issue. It aims to identify the possibilities of transforming gender relations in the form of a new politics of political parties based on their gender-sensitive perspective in their main policies. IV This study aims to examine Democratic Regions Party's gender discourses on women in politics and determine the reflection of those claims in daily life. The main part of this study is to examine what kind of content and practice has in the municipal working environment and in the public services, and the extent to which these claims are put into practice and how they are experienced by municipal women working in Van Metropolitan Municipality, which DBP has been leading for the last two terms, covering 2009-2016. The text of DBP's charter and program, local governments women's policy, municipal strategic planning, project, budget and service applications were analyzed. Based on qualitative methods and purposive sampling, face-to-face interviews with women working in Van Metropolitan Municipality were conducted. The data and findings of the research on text analysis and interviews with female employees were examined in an integrated framework.