1980 sonrası devletin yeniden yapılandırılması ve bağımsız idari otoriteler
Restructuring the state after 1980 and independent administrative authorities
- Tez No: 127793
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
1970'li yıllardan sonraki dünyada yeni bir dünya düzeninden bahsedilebilir. Bu düzende başat faktörler olarak teknoloji ve iletişimdeki gelişmeler, üretim yapısındaki değişimler ve genel olarak küreselleşme olarak nitelenen süreçler söz konusudur. Öyle ki bu dönemde siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel sayısız dönüşümler görülmektedir. Bu dönüşümler yeni sağ siyasa hedeflerine yönelik olarak kamu hizmetindeki değişikliklerde, özelleştirmede, yeni yürürüm anlayışı ve piyasa koşulları doğrultusunda ama ABD'nin önderliğindeki bir dünyadaki kimi uluslararası kurumlar eliyle gerçekleştirilmektedir. Türkiye açısından dış etkiler olarak dünyanın en önemli bölgesel gücü olan AB'ye tam üye olma çabaları ise bir başka etken olarak değerlendirilebilir. Bu yönüyle de dış dinamikler gelecekte de etkili olabilecektir. 1970'lerdeki ekonomik krizlerin ardından refah devleti uygulamalarına bir tepki olarak hemen her alanda değişiklikler öngören yeni sağ siyasalar, bugün devletin yeniden yapılandırılmasına yönelmiştir. Gerçekte ulus-devletin tasfiyesine yönelik bu hedefler karar mekanizmalarının kamu, özel sektör ve STK' 1ar tarafından belirlenmesi ve devletin piyasalarda işleticiden çok düzenleyici olmasına yöneliktir. Bu halde ise bağımsız idari otoriteler olarak adlandırılan ve dünyada gittikçe yaygınlaşan yeni bir yapılanma gündeme gelmiştir. Bu kurumlar siyasi iktidarın kamusal yaşamın duyarlı alanları olarak nitelenen bazı alanlardaki etkilerini azaltmak isteği ile ve doğal tekellerin özelleştirilmesi sonucu ilgili sektörü düzenlemek ve denetlemeye yönelik olarak kurulmaktadırlar. Bunların genel olarak düzenleme yetkisine, gözetim ve denetim ile yaptırım uygulama yetkilerine, danışma işlevleri ve uyuşmazlık çözme işlevleri gibi yetki ve işlevlere sahip oldukları söylenebilir. Ancak yapısal ve işlevsel özellikleriyle özgün yapıdaki bu kurumların tam anlamıyla bağdaşık özellikleri de yoktur. Bir başka deyişle farklı ülkelerde farklı yapılar görülürken aynı ülkede farklı yapılar da söz konusu olabilmektedir. Nihayet bağımsız idari otoriteler hiyerarşik ya da vesayet denetimine tabi olmayıp eylem ve işlemlerinde bağımsız kurumlardır. Ancak bu bağımsızlık mutlak bir bağımsızlık olmayıp yasal ve mali açılardan denetlenmelerine olanak verir. 362
Özet (Çeviri)
It can be mentioned about a new world order after 1970's. In this order, the main factors are the development of technology and communication, the changes on the structure of production and generally the processes which called the globalization. In this period, there are countless transformations in political, social, economic and cultural life. These transformations are realized through the new right policies on the changes of public service, privatization, governance and on the conditions of free market but with the help of some international institutions which the leadership is USA. Another external variation can be evaluate for Turkey is the efforts of being a memberhip of European Union, which is the most important regional power in the world. In this'aspect the external dynamics will be effective in the future, too. After the economic crisis in the 1970's, as a reaction for the practises of welfare state, the new right policies suggested lots of changes in every field, today they are for restructuring the state. In fact, these targets for discharging the national-state by controlling the mechanisms with public, private and NGO's and give some role to the state as a regulator on the markets not the role as an operator. So there is a new popular structure in the world which is called the independent administrative authorities. These institutions are established for minimizing the effects of the political power on some fields, which are described as the sensitive fields of public life and for regulate and supervise the sector after the privatization of the natural monopolies. Generally, it can be said that these institutions have some authorities and functions as regulating, supervising, sanctioning, inquiring and mediatoring. On the other hand, these institutions may have original structural and functional characteristics but they don't have full homogeneous properties, as well, hi other words, in different countries there can be different structures or in the same country there will be different structures. Finally, the independent administrative authorities couldn't be controlled by hierarchical or wardship, and they are independent for their actions 'and operations. Howewer, this independency isn't a absolute independency and it can be possible to supervise by legally or financial aspects. 363