İrade-i Milliye (1919-1922) (Kurtuluş Savaşı'nın ilk resmi basın organının tarihi)
- Tez No: 127795
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Bu tezin konusu, Kurtuluş Savaşı' nın ilk resmi basın organı olan İrade-i Milliye'nin incelenmesidir. 4-11 Eylül 1919'da düzenlenen Sivas Kongresi Anadolu'daki direniş hareketinin ulusallaşması ve merkezileşmesi adına ulusal mücadelenin en önemli aşamalarından biridir. Kongrenin sonunda Anadolu'daki ulusal hareketin nedenlerini, hedeflerini, amaçlarım ve Sivas Kongresi 'nin sonuçlarım halka duyurmak ve anlatmak için İrade-i Milliye yayınlanmaya başlanır. Bu tezde, İrade-i Milliye'nin 14 Eylül 1919 ve 3 Aralık 1922 tarihleri arasında yayınlanmış olan sayılarından bugün mevcut 47 tanesini, dönemin siyasi, ekonomik ve toplumsal koşulları göz önüne alarak incelemektir. 14 Eylül günü İrade-i Milliye,“ Amal ve metalib-i milliyenin müdafiidir”(Ulusal taleplerin ve dileklerin/isteklerin savunucusudur) sloganı ile yayın hayatına girdi. İrade-i Milliye yayınlandığı ilk aylarda Anadolu hareketinin resmi sözcüsü olmuş ve büyük bir etki yaratmıştır. İrade-i Milliye 'nin üç yıl ve dört aylık yayın hayatı oldukça çalkantılı ve istikrarsız geçer. Mustafa Kemal ve Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gidişi ve ardından Hakimiyet-i Milliye'nin yayınlanması ile etkisini-gücünü yitiren İrade-i Milliye'nin yayın hayatı, Sivas'ta varolan siyasi ve yerel çekişmeler nedeniyle de üç kez kesintiye uğrar ve sonunda Aralık 1922'de sona erer. İrade-i Milliye'nin yayınlanmasındaki temel amaç, toplumsal destek oluşturmak için halka Anadolu'da başlayan mücadelenin haklılığını kanıtlamak ve harekete meşruluk kazandırmaktı. Ulusal mücadelenin ük aylarında bu işlevini başarılı bir şekilde yerine getirdi. Yayınlandığı ilk andan itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun birçok merkezinde ilgi ile karşılandı. Mustafa Kemal'in İrade-i Milliye'de birçok imzasız makalesi yayınlanmıştır. 10 Ocak 1920'de Hakimiyet-i Milliye kurulunca İrade-i Milliye hem baş yazarını hem de Heyet-i Temsiliye'nin resmi basın organı olma sıfatım yitirmiştir. Mustafa Kemal'in Ankara'ya gidişinin ardından, İrade-i Milliye'nin idari ve yazı kadrosunu oluşturan“Kemalist”çizgiye daha yakın olan Hayri Lütfullah ile İttihatçı kökenli olan Halis Turgut'un siyasi ve yerel dinamikler bağlamındaki çekişmeler gazeteye de yansımıştır. Bu çekişmeler gazetenin kapatılmalarında etkili olduğu gibi diğer Sivas gazetelerini de etkilemiştir. İttihatçılık ve Bolşevizm gazetede en belirgin şekilde işlenen kavramlardır. Bu kavramlar zaman zaman olumlu anlamda bazen de olumsuz anlamda ele alınmıştır. Özellikle“ittihatçılık”uzak durulmaya çalışılan ve“kötülenen”bir kavramdır. Fakat İttihat ve Terakki ile ete kemiğe bürünen Türk milliyetçiliği İrade-i Milliye' de zaman zaman - özellikle Halis Turgut'un yazılarında- hissedilmektedir. Bolşevizm, Mustafa Kemal tarafından İtilaf Devletleri 'ne karşı bir silah gibi kullanılmıştır. İrade-i Milliye 'de Batı sömürgeciliğine karşısında duran Sovyet Rusya dost bir ülke olarak ele alınmaktadır. İrade-i Milliye, diğer Kemalist Anadolu basım gibi uluslararası politikada Ankara'yı izlemiştir. Dünya barışı üzerine geliştirdiği söylemleri ile İrade-i Milliye'nin“ütopik”bir bakış açısı da vardır. Mustafa Kemal'in liderliğinde asker-sivil aydının desteği ile halk tükenmişliğine, yorgunluğuna rağmen ulusal mücadelede varolmuştur. Ulusal mücadele ekonomik ve toplumsal koşulların uygunsuzluğuna ve yetersizliğine rağmen tüm olanaksızlıklar içinde başladı. Ancak toplumun sayıca azınlıkta olan belirli bir kesiminin itici güç olduğu düşünülürse toplumsal destek yaratmada basın önemli bir görevi yerine getirmiştir. Ulusal Mücadele 'nin ilk resmi basın organı olan İrade-i Milliye halkın uyanmasında büyük bir rol üstlenmiştir. 262
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to examine trade-i Milliye which was the first official publication of the Independence War. The Congress of Sivas which was on 4-11 September 1919, is one of the important steps of national opposition in process of nationalization and centralization of national resistance in Anatolia. At the end of the Congress, in order to announce the opposition and explain aims İrade-i Millîye started to be published. Its aim was to publicize the causes, and the goals of national movement in Anatolia and results of the Congress of Sivas to publicln this thesis, 47 existing issues of the ones published between 14 September 1919 and 3 December 1922 are examined considering political, economical, and social conditions of the period. İrade-i Milliye on 14 September began to be published with the slogan“the defender of national demands and wishes”. The aim“the demand and wish”of İrade-i Milliye is to announce primarily the public what the national will is, why independence struggle was attempted, what is done, why the country failed into this situation. For this reason, it became the official newspaper of the Anatolian movement and this had a big impact in the first couple months of its publication. Starting from its first publication it received attention in several centers in the Ottoman Empire. Lots of unsigned articles of Mustafa Kemal were published in İrade-i Milliye.. The three years and four months long of publication life of İrade-i Milliye was turbulent and unstable. İrade-i Milliye lost its effect-power due to departing of Mustafa Kemal and the Representation Committee to Ankara and after publishing Hakimiyet-i Milliye. Therefore İrade-i Milliye lost both its editor and its role as an official publication of the Representation Committee The publication life of İrade-i Milliye was cut off three times because of political and regional struggles existing in Sivas and at the end ceased in December 1922. After Mustafa Kemal went to Ankara, struggle between Hayri Liitfullah who was close to“Kemalist”line and Halis Turgut who was Unionist origin related to political and regional dynamics was reflected to the newspaper. Those struggles affected other newspapers in Sivas and led to the close down the newspaper. Unionism and Bolshevism are the most clearly discussed concepts in the newspaper. These concepts were considered sometimes positively and sometimes negatively. Especially“unionism”is a concept which is tried to stay away from and is spoken ill of. But the Turkish nationalism, which is enlivened with the Committee of Union and Progress, is sometimes felt in İrade-i Milliye especially in the articles of Halis Turgut. Bolshevism is used as a weapon agaist to the Allied Powers by Mustafa Kemal. Soviet Russia is considered as a intimate country which is standing against western imperialism. İrade-i Milliye just like the other Kemalist Anatolian press, followed Ankara for international politics. With its discourse on world peace İrade-i Milliye has an“utopian”view of point. In spite of exhausted and tiredness of the people, the national struggle exists with the leadership of Mustafa Kemal and the supports of soldier-civil intellectuals. Despite the inappropriate and insufficient economic and social conditions, national struggle started. But considering the minority position of the supporters in society, press was performed a significant duty in order to create social support. İrade-i Milliye which was the official newspaper of the national struggle had important role in the awakening of the people. 263