Tokat şehiriçi hanları
Tokat city inns
- Tez No: 127801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
IX- TEZ ÖZETİ Osmanlı döneminde Anadolu'nun bir çok şehrinde ticaret yapıları inşa edilmiştir. Bu dönem içerisinde bedesten, arasta ve şehir hanları şehirlerin fiziki, ekonomik ve sosyal gelişmelerinde özel öneme sahiptir, özellikle şehir- içi hanları diğerlerine göre daha fazla sayıda inşa edilmişlerdir. Fakat bunlardan bir çoğu gün geçtikçe harap olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Orta Karadeniz'in iç kesiminde yer alan ve bir Osmanlı kenti olan Tokat'taki şehir-içi hanlarının mimari ve sanatsal özelliklerini gün ışığına çıkarmaktır. Çalışmada 27 adet han tespit edilmiş ancak bunlardan sadece 7 tanesi günümüze gelebilmiştir. Bununla birlikte mevcut hanlar genellikle Sulu Sokak ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde mevcut hanlar ve han kalıntıları : Deveci Han, Taş Han, Sulu Han, Han, Paşa Hanı, Yazmacılar Hanı, Yılanoğlu Han' dan ibarettir. Diğer hanlar ise Osmanlı seriye sicilleri ve seyahatnamelerden tespit edilmiştir. Mevcut hanlar ve han kalıntıları fotoğraf ve rölöve çalışmalarıyla belgelenmiştir. Tokat Hanları dikdörtgen ve yamuk biçimi planları itibariyle asimetrik düzenlenmişlerdir ve tamamı iki katlı ve avluludur. Malzemede taş ve tuğla birlikteliği, örtüde ise genellikle beşik tonoz kullanılmıştır. Tokat hanları bedesten ve arasta binalarıyla aynı çevreyi paylaşmakla birlikte sokaklara açılan dükkanları çarşıyla bütünleşmiştir. 187Çalışmamızın sonunda bazı hanların restore edilmesinin gerekliliği görülmüştür fakat restorasyon çalışmalarının doğru uygulanabilmesi için bir takım önceliklerin saptanması gereklidir. Aksi takdirde yapılan restorasyon bilinçsiz olacağı gibi yapılar da orijinal tarzlarını kaybedecektir. 188
Özet (Çeviri)
X- Summary A lot of commercial buldings were constructed during the Ottoman period in some cities of Anatolia. For this period bedestens, arastas and city inns have a special consequence to define the pyschical, economical and social development of the cities. Especially city inns were built more than other commercial buldings. But lots of them fell into ruin day by day. The aim of this study is to bring to daylight the architectural and artistic properties of the city inns in Tokat which İs an Ottoman city in the middle north-east of Black Sea region. In this study we determined 27 inns in Tokat but only 7 of them exist. However, we know that most of the commercial buldings were built around the Sulu Street. They are Deveci Inn, Taş (Voyvoda) Inn, Sulu Inn, Inn, Paşa Inn, Yılanoğlu Inn and Yazmacılar Inn. The others can be known from Ottoman seriye registers and that period's travel guides. We documented all of the existent inns with photographs and plans. The plans of Tokat inns show asimetric forms with rectangular or trapezoidical shapes and all of them have two floors and one court. Stone and brick combinations for walls and semi circle shaped vaults for coverings were generally used on these structures. Tokat Inns, not only share out the same environs with the bedesten and arasta buildinds but also integrate to bazaar with their shops on the sides of streets 189At the result of our study, we saw that, some inns need.to be restorated but before the restoration studies, we have determined that some priorities should be taken for the correct work. In the contrary, the restoration works would be unconscious. If so, the inns may loose their original styles and exhibit new shapes. 190