Türkçenin sadeleşme tarihinde Anayasaların dili
The Language of contitutions in the history of Turkish's becoming purer
- Tez No: 127803
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
tezin özeti Bu çalışmada, 1876 yılından bugüne kadar Anayasa metinlerinin dilde geçirmiş olduğu değişmeler ve gelişmeler karşılaştırma yöntemi kullanılarak gösterilmeye çalışıldı. Metinler imlâ, ses, yapı ve söz varlığı bakımından ele alındı. Metinlerin imlasında karşılaşılan farklılıklar ve söz varlığındaki değişmeler ve gelişmeler, grafikler ve tablolar kullanılarak incelendi. Tez, Giriş, îmlâ ve Ses Özellikleri, Kelime Grupları, Grafikler ve Tablolar, Sonuç Türk Anayasalarının Söz Varlığı ve Kaynaklar bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde söz varlığında yaşanan değişimlere değinilmiş, 1945 yılında önerilen yeni terim ve kavramların dilde tutunma sebebleri üzerinde durulmuştur. imlâ ve Ses Özellikleri bölümünde metinler Arap ve Lâtin harfli olmak üzere ikiye ayrılmış, metinler arasında görülen imlâ farklılıkları ve sebepleri üzerinde durulmuştur. Kelime Grupları bölümünde konu hakkında çeşitli bilim adamla rının görüşlerine yer verilmiş ve anayasa metinlerinden alınan örneklerle konu tamamlanmıştır. Grafikler ve Tablolar bölümünde metinlerin söz varlığı üzerinde görülen gelişme ve değişmeler grafikler ve tablolar yardımıyla gösterilmeye çalışılmıştır. Grafiklerde sayısal verilere; tablolarda ise söz varlığında görülen farklılıklara değinilmiştir. Türk Anayasalarının Söz Varlığı bölümünde metinlerinde geçen terim ve kavramlar ele alınmış, geçtikleri anayasalar maddeleriyle birlikte parantez içinde belirtilmiştir. Sonuç bölümünde elde edilen verilere dayanılarak varılan sonuçlara değinilmiştir. Kaynaklar bölümünde kullanılan bütün kaynaklara yer verilmiştir. 275
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the constition texts which had some changes and developments from 1876 till today, are tried to be illustrated by using comparasion method. The texts in the respect with spelling, pronunciation, form, and vocabulary, are dealt with. The changes and developments in spelling of texts and vocabulary are evaluoted by using graphics and tables. The thesis is constituted of chapters of Introduction, The Features Of Spelling And Pronunciation, The Groups Of Word, Graphics And Tables, The Vocabulary Of Turk Constitions, Conclusion and References. In the chapter of Introduction, the changes in the vocabulary of constition texts are dealt with. The reasons of getting firmly in the language of new terms and concepts which are proposed in 1945 are evaluated. In the chapter of The Features Of Spelling And Pronunciation, the texts are sperated into two groups which are called the text with Arabic and Latin alphabet. The Groups Of Word, chapter includes ideas about the subject of different scientists. The examples which have been taken from the constition texts, are added to this chapter. In the chapter of Graphics And Tables, the developements and changes in the vocabulary are tried to illustrated by using graphics and tables. In the graphics, the numberical datas are dealt with. The vocabulary changes are evaluated in the tables. In the chapter of The Vocabulary Of Turk Constitions, the terms and concepts which passed in texts are dealt with. In the paranthesis, the texts of constition and the paragraphs in which the terms and concepts passed, are pointed out. In the Conclusion chapter, the results are illustrated by using the datas which are gotten. In the chapter of References all the source materials from which we benefited are listed here. 276