Kırgızistan'da dini hayat (Oş örneği)
A Study of religious life in Kyrgyztan (the case of Osh)
  1. Tez No: 127818
  2. Yazar: MAMETBEK MİRZABAEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
TEZ OZETI MIRZABAEV, Mametbek,“Kırgızistan'da Dini Hayat (Os Örneği)”, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Münir Koştaş, VII-173 s. Bu araştırma, Kırgızistan'ın Oş İlinde yaşayan insanların hayatındaki dinin teorik, pratik ve toplumsal boyutları ele alınmıştır. Dinin teorik boyutunda Allah'a inanç, pratik boyutunda oruç ibadetini yerine getirme, toplumsal boyutunda ise din-aile ve din-eğitim ilişkileri dindarlığın en çok etkili olduğu alanlar olarak tespit edilmiştir. Bulgular değişkenler açısından ele alındığında kadınlarda dindarlığın erkeklere göre zayıf olduğu, yaşın yükselmesi ile birlikte dindarlıkta artışın, sosyo ekonomik ve eğitim düzeyinin yükselmesi ile de azalmanın olduğu görülmüştür. Medeni durum ve meslek gruplarına göre de dindarlıkta farklılaşma ortaya çıkmış, ayrıca SSCB döneminde ateistik amaçta verilen derslerin insanların dine karşı ilgisiz kalmasında etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, SSCB döneminde Kırgız toplumunun dini hayatında oluşan dini değer boşluğunun hala devam ettiğini, ancak onların kimlik ve kişilik problemlerini çözmede ve toplumsal davranışlarını şekillendirmede dinin etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MIRZABAEV, Mametbek,“A Study of Religious Life In Kvrevzstan”(The Case ofOsh), Master Thesis, Adviser: Münir Koştaş, VII-173p. In this study, it is examined the theoretical, practical and social dimensions of religion in the life of people in Osh, Kyrgyzstan. In the theoretical dimension the believing God, in the practical dimension the observation to fasting and the social dimension the relations between religion and family, and between religion and education is seen the cases in which the religiosity is the most efficient. From the findings of this research from perspectives of its variables, it may be said of these conclusions: The religiosity of women is weaker than the religiosity of men. The religiosity is enhanced by age, and became weaker by increasing at socio-economical and educational level. Moreover, there is differentiation in religious attitudes in the cases of marriage or non-marriage and different job groupings. And the lessons aiming atheism in the time of USSR gave rise to indifference of Kyrgyz people to the religion. The findings of this study are revealed that the vacuum in the values of Kyrgyz society has been come from USSR are remains. But this it doesn't means that the religion, Islam is incapable of getting answer their problem of identity and personality, of the regulation of their social actions.