Kırgızistan'daki camilerde imamların vaazlarında kullandıkları hadislerin hadis ilmi açısından değerlendirilmesi (Oş örneği)
The assessment of the hadith which the imams used in their vaazs (convertation) viewpointof ilma-l hadith in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 127725
  2. Yazar: KUDRAT ARTİKBAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL ÇAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırgızistan'daki Camilerde İmamların Vaazlarında Kullandıkları Hadislerin Hadis İlmi Acısından Değerlendirilmesi (Os Örneği)" Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Kâmil Çakın, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, IV+64 s. Toplumu yönlendiren dinî ve kültürel dinamiklerden birisi de cami konuşmaları arasında yer alan vaazlardır. Her alanda olduğu gibi, din alanında da yeniden yapılanma sürecine giren Kırgızistan'da cami imamlarının vaazlarında kullanılan hadislerin değerinin oraya çıkartılması, bu konudaki eksikliklerin aydınlatılması açısından önemlidir. Bu araştırmada, Kırgızistan camilerinde kullanılan hadislerin tespiti ve tespit edilen hadislerin hadis ilmi çerçevesinde değeri ortaya konulmaya çalışıldı. Araştırma, Giriş ve Sonuç bölümleri hariç iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde hadis ilminin temel kavramları hakkında bilgi verildi ve özellikle zayıf ve mevzu hadisler üzerinde genişçe duruldu. Araştırmanın birinci bölümünde Kırgızistan hakkında bilgi verildi. Kırgızistan tarihi, dini hayat ve Kırgız halkının sünnet anlayışı konuları hakkında da genişçe bilgiler verildi. İkinci bölümde ise vaazlarda kullanılan mevzu hadislerin değerlendirilmesi yapıldı. Bu bölümde hadis âlimlerinin değerlendirmelerine genişçe yer verildi. Sonuç kısmında da araştırmadan elde edilen sonuçlar zikredildi
Özet (Çeviri)
The Assessment of the Hadith wich the Imams used in their Vaazs (Conversations) from viewpoint of Ilmal-Hadith in Kyrgyzstan. (The Osh Model) Adviser of Thesis: Doç. Dr. Kâmil Chakin. Ankara University the faculty of Theologian. IV+64p. One of the religions and cultural dynamics that leads the society are vaazs which were used in mosque conversations. As known Kyrgyzstan had come into the process of reconstruction in religion. In this context it is very important to investigate and explore the value of the hadiths which were used by the imams in conversations especially to eliminate the deficiencies. In this survey we tried to put into existence the value of the hadiths which were used by imams in the conversations in Kyrgyzstan mosques. This study of consist of main two chapters in addition to parts survey, introduction and conclusion. In the introduction we acquainted about the basic concepts of the hadith and we especially explained the meanings of Daif Hadith and Mevdu Hadith. In the first part of this study we gave some information about Kyrgyzstan. In the addition to this we also acquainted about the history, religions life and the understanding of sunna of Kyrgyz People. In the second part of this study, we assessed the mevdu hadiths which were used in the conversations. In this chapter we also stated the thoughts of some hadith scholars. In the conclusion we summarized the main topics that we achieved in this investigate.