Modern kültür ve eğitimin geleneksel aile yapısında meydana getirdiği değişme eğilimleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki aile yapısı üzerinde bir araştırma
The Characteristic ways produced by the modern culture and education at traditional family structure: family is a researc on Turkish republic of Northorn Cyprus
  1. Tez No: 127836
  2. Yazar: HASAN ALİCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
ÖZET MODERN KÜLTÜR VE EĞİTİMİN GELENEKSEL AİLE YAPISINDA MEYDANA GETİRDİĞİ DEĞİŞME EĞİLİMLERİ: KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ' NDEKİ AİLE YAPISI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Yazar : Hasan Alicik Tezin Niteliği : Doktora Anabilim Dalı :Eğitim Programları ve öğretim (Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temeller) Danışman :Prof. Dr. İsmail Doğan İzleme Komitesi :Prof. Dr. Nilgün Çelebi, Prof. Dr. Mehmet Ali Kısakürek, Prof Dr İsmail Doğan Araştırma modern kültür ve eğitimin geleneksel aile yapısında meydana getirdiği değişme eğilimlerinin belirlenmesi yönünde yapılmıştır. Bu amaçla Kıbrıs Türk aile yapısında modern kültür ve eğitim aracılığıyla 20. yüzyıl boyunca meydana gelen değişme eğilimleri incelenmektedir. Araştırma, tarama modeli, betimsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmanın genel evreni KKTC'de yaşayan Kıbrıslı Türk ailelerdir. Araştırmada veri toplamak amacıyla, literatür taraması, yüz yüze görüşme ve anket teknikleri kullanılmaktadır. Yanı sıra sözlü kültür ürünlerinden; halk destanları ve masallardan da yararlanılmaktadır.. Araştırma elde edilen veriler, yüzde ve frekans şeklinde analiz edilerek, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, köy-kent değişkenleriyle ilişkilendirilmektedir. Araştırma bulguları modern eğitim ve kültür aracılığıyla Kıbrıs Türk ailesinde esin özgürce seçilmesi, yakın akraba evlilikleri ve akraba denetimlerinin azalması, kadın ve çocuk haklarında gelişme, kadının ailede ve toplumda erkeğe eşit konuma gelmesi, cinsiyet farkı gözetmeksizin çocukların eğitimine eşit düzeyde önem verme, laikleşme yönünde değişme eğilimleri olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık toplumsal yaşamda cinsel rol benzeşimi artarken, aile yaşamında geleneksel cinsel rol farklılaşmasının sürdüğü sonucuna ulaşılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CHARACTERISTIC WAYS PRODUCED BY THE MODERN CULTURE AND EDUCATION AT TRADITIONAL FAMİLY STRUCTURE: THIS IS A RESEARCH ON TURKISH REPUBUC OF NORTHERN CYPRUS FAMILY STRUCTURE Author : Hasan Alicik The Qualification of the Thesis :Ph. D. Main Discipline of Science :Education Programs and Teaching (Social and Historical roots of the education) Adviser :Prof. Dr.lsmail Doğan Observation Commite : Prof. Dr. Nilgün Çelebi.Prof. Dr. Mehmet Ali Kısakürek, Prof. Dr. Ismail Doğan This research was performed in the way of changes which occurred traditional family structure by means of modern culture and education. With this aim, the changes occurred on Turkish Cypriot family structure through out the 20. Century with respect to modern culture and education. This research is such model and finalising is a research. The general aim of this research is the families in Turkish Republic of Northern Cyprus. At the research in order to collect some information, literature research, face to face meetings and interview technics were used. Parallel to above given, warble cultural products; dasitan and from the stories was made as well. Throughout the research the collected information were analysed with statistic programmers and age, sex, education level, village-town changes were related. Research result, showed that the modern education and culture had performed positive approach on Turkish Cypriot families to obtain such issues; free choice of man and wife, reducing the related marriages and reduce of relation controls, improvement at women and children rights, women reaching to the same equal status in the family and society as her husband showing the same importance to the children education without hesitation on their sex and changes way towards secular. At the same time, with respect to above mentioned the sexual similarity has improved and as a conclusion it is seen that the sexual role diffraction within the families is still improving. VII