Türk romanında Osmanlı Devleti'nin kuruluş sürecine yaklaşım
The Foundation of Ottoman Empire in contemprary Turkish novels
- Tez No: 127851
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Bu tez,“Türk Romanında Osmanlı Devleti' nin Kuruluş Sürecine Yaklaşım”konuludur. Çalışma, aşağıda adlan verilen 15 roman üzerine kurulmuştur. I. Yavuz Bahadıroğlu, Sunguroğlu- I 2.YavuE Bahadıroğlu, Stmguroğlu- II S.Yavuz Bahadıroğlu, Sanguroğiu- III 4. Yavuz Bahadıroğlu, Turgut Alp 5. Tank Buğra, Osmancık 6. Bekir Büyükarkm, Kutltsdağ 7. Cavit Ersen, Osman Gazi 8. Mustafa Necati Sepetçioğlu, Su Atlı Geçiie Gider 9. Mustafa Necati Sepetçioğlu, Çatı 10. Mustafa Necati.Sepetçioğlu, Konak I I. Mustafa Necati Sepetçioğlu, Üçler Yediler Kırklar 12. Kemal Tabir, Devlet Ana 13. M. Turhan, Gönülden Gönüle 14. Feridun Fazıl Tülbentçi, Osmanoğulları 15. Ragıp Şevki Yeşim, Ovaya İnen Şahjn Tezin Giriş bölümünde Osmanlı Devleti' nin kurulduğu sırada Anadolu ve çevresindeki gelişmelere ve Osmanlı Devletî' nin kuruluşu ile ilgili kuramlara değinilmiştir.I. Bölümde“Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda etkin rol oynayan zümreler”© değinilmiştir. Çalışmanın omurgasını oluşturan II. Bölümde“Osmanlı Devleti' nin kuruluşunda etkin rol oynayan temel faktörler”e yer verilmiştir. III. Bölümde Osmanlı Devleti'ni kuran beylere romancıların yaklaşım tarzı ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Thesis studies“The foundation of Ottoman Empire in Contemporary Turkish Novels”. When we study on this thesis used 15 Turkish historical novels which are below: 1. Yavuz Bahadıroğlu, Sunguroğlu- I (The son öf Sungur, Voiume-I ) 2. Yavuz Bahadıroğlu, Sunguroğlu- II (The son of Sungur, Volume-II ) 3. Yavuz Bahadıroğlu, Sımgurağlv-ÎIÎ (The son of Sungur, Volume- III) 4. Yavuz Bahadıroğlu, Turgut Alp { Turgut the Alp ) 5. Tank Buğra, Osmancık (Otaman the petit ) 6. Bekir Büytikarkm, Kutludağ (The beiessed mountain ) 7. Cavit Ersen, Osman Gazi (Othman the ghazi ) 8. Mustafa Necati Sepetçioğtu, Bu Atlı Oeçîte Gider (This horseman goes to the passageway ) 9. Mustafa Necati Sepetçioğ!«,Ç'ö?ı (The roof) 10. Mustafa Necati.Sepetçioğîu, Konak (The mansion) 11., Mustafa Necati Sepetçioğhı, Üçler Yediler Kırklar 12., Kemal Tahir, Devlet Âna (Mother the state) 13. M. Turhan, Gönülden Gönüle, (From heart to heart) 14. Feridun Fazıl Tülbentçi, Qsmanagwltari (The sons of Othman) 15. Ragıp Şevki Yeşim, Ovaya İnen Şahin (Peregnine falcon descending on plain ) This study is comprised of an introduction, a final and three chapters. We gavş in introduction:1. General conditions in Anatolia and its neigborhood when the Ottomans foundation period. 2. Economy in the Ottomans foundations period. 3. The theories about“The foundation of Ottoman Empire”In the first chapter we gave social classes in the Ottomans foundation period. The scond chapter presents the framework of this thesis. It contains 34 different topics about main factors in the Ottomans foundation period. The third chapter gives us novelists' points of view about Ottomans' founders. The final chapter presents general ideas about thesis.