Türkiye'de memur sendikacılığı
The Public servants union in Turkey
  1. Tez No: 127852
  2. Yazar: YILMAZ DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL A. GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
TEZİN ÖZETİ Sendika hareketi, yani çalışan ve çalıştıranların örgütlenerek ve dolayısıyla birlikte hareket ederek ekonomik ve sosyal durumlarını düzeltmek istemeleri, 19. yüz yılda Avrupa'daki sanayileşme hareketi ile birlikte başlamıştır. Bu dönemdeki ağır iş koşullan ve uzun çalışma saatleri karşısında bunalan işçi kesimi örgütlenerek sendikaları meydana getirmiştir. Demokrasi ve insan haklarındaki gelişmelerle birlikte sendika ve örgütlenme kavramları geniş toplum kesimleri ve dolayısıyla kamu çalışanları arasında da itibar bulmuştur. İlk önce Amerika'da başlayan memur sendikacılığı zamanla dünyanın pek çok ülkesinde kabul görmeye başlamıştır. Sendika hareketi her ne kadar pek çok ülkede kabul görmeye başlamışsa da ülkelerin kendilerine has koşulları nedeniyle, bütün dünyada kabul gören bir sendikacılık kavramı ortaya çıkmamıştır. İşte bu noktada bir takım uluslararası örgütler sendikacılık ve sendikacılığa bağlı kavramların, bütün ülkelerde genel geçer bir takım kurallara sahip olması için çalışmaya başlamış, bu alanda çeşitli uluslararası sözleşme veya belgeleri kabul etmişlerdir. Dünyadaki bunca gelişmeye karşın ülkemizin sessiz kalması elbette ki düşünülemezdi. Nitekim 1961 Anayasası hiçbir talep olmaksızın 46. maddesiyle sendika hakkım memurları da kapsayacak şekilde Anayasal güvence altına almıştır. Yine bu Anayasa döneminde 624 sayılı devlet personeli sendikaları kanunu kabul edilmiş bu çerçevede 600' ü aşkın memur sendikası kurulmuştur. Ancak henüz kuruluş aşamasında olan memur sendikacılığı, 1971 muhtırasıyla sona erdirilmiştir. 1982 Anayasası da 1971 Anayasa değişikliklerine koşut düzenlemeler yapmış ancak memurların sendikal haklan konusunda olumlu veya olumsuz bir düzenlemeye yer vermemiştir. Bu alandaki açık düzenleme ise 2001 yılında çıkarılan 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile birlikte olmuştur. Bu Yasa ile birlikte zaten kurulu bulunan memur sendikaları yasal zemine oturmuştur. Bu nedenle 4688 eksik bulunmakla birlikte kanımca önemli bir gelişmedir. Bu tez çerçevesinde yapılan alan araştırmasıyla memur sendikalarının, henüz büyük ölçüde ülke genelinde örgütlenmesini tamamlayamadığı ve varlıkların üye ödentileriyle sürdürdüğü ortaya konulmuştur. Yine bu çalışma ile, memur sendikacılığının ideolojiler doğrultusunda ve iki büyük konfederasyon arasında şekillendiği görülmüştür. 240
Özet (Çeviri)
is seen as a law that has shortages, but, to my opinion, as a law which is an important development in this field. With a filed study conducted within the framework of this thesis (dissertation), it is determined that, the public servants union have not yet completed their act of getting organized, throughout the country, at a large scale and they are keeping their existence by basing on the moneys paid as dues by their members. Again, with this study, it is observed that, the public servants union is shaped in the direction of public servants union ideologies and by basing on two big Confederation. 242