Kafkasya'nın etnik ve kültürel yapısının oluşumunda Türklerin rolü
The Role of the Turks in forming of ethnic and culturel, construction caucasia
- Tez No: 127863
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN GÖMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Kafkasya, eski tarihçi ve coğrafyacıların 'Diller Dağı' adını verdiği pek çok dil ve kültürün yüzyıllarca yan yana yaşadığı bir milletler mozaiği durumundaki bölgedir. Kuzeyde Don ve Volga Nehirleri'nin birbirine yaklaşan güney kısmıları, güneyde Araş nehrinin aşağı kesimleri, doğuda Hazar Denizi ve batıda Azak denizi ile Karadeniz, Kafkasya'nın doğal sınırlarım oluşturur. Stratejik konum nedeniyle değişik milletlerin beşiği olan bölgede farklı etnik yapı ve kültürdeki toplumlar yaşamıştır. Yüksek dağ kütlelerinden oluşan Kafkasya, behirler bakımından oldukça zengin olup geniş ovalara ve verimli topraklara sahiptir. Tarihi, milattan önceki devirlere uzana bölge çeşitli kavimlerim göçüne uğramıştır. Bu göçlerin birçoğu süreklilik arz etmiş; bir kısmı ise geçici süreyle bölgede kalmıştır. Bölge büyük devletlerin hakimiyet sahası ve doğal sınır olarak kullanıldığından dolayı sürekli bir devlet yada millete ait olmamıştır. Bereketli topraklara sahip ve Avrupa ve Asya kıtaları arasında bir geçiş bölgesi olması nedeniyle oldukça önemli bir jeopolitik konumu olan Kafkasya'da hakimiyet juran başlıca kavimler ve Devletler; Mısırlılar, Romalılar, îskitler,Gotlar, Hunlar, Sabirler, Görtürkler, İranlılar, Hazarlar, Selçuklular, Harezmşahlar, İlhanlılar, Timuriler, Safeviler ve Osmanlılardır. Bugün hala, bölgede bu kavimlerin torunlarına rastlamaktayız. Özellikle Türk soylu kavimler varlıklarını koruyarak kendi milli aile yapılarına, tarihi Türk geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, kendi halk edebiyatlarım ve dinlerini korumuşlardır. Yerel halkla karışıp kaynaşmalar sonucu, çeşitli etkileşim içine 210girseler de, yoğun bir Türk nüfiısunun bulunmasından dolayı fazla asimilasyona uğramadan daha çok bölgeyi Türk kültürü etkisi altında bıraktıkları bir gerçektir. 211
Özet (Çeviri)
SUMMARY Caucasia is called as“Diller Dağı”by old historians and geographers. Many different cultures and languages have lived together from centuries in the region. Don and Volga Rivers in the north, Aras River in the south, in the east Hazar Sea and in the west Azak Sea and Black Sea are natural border of the Caucasian region. Because of its strategically position in the region which is a cradle of civilizations have lived different societies and ethnic groups. The Caucasian region consists of high and rocky mountains. It has wide plains, fertile soils and strongly flowing rivers. Its historical background goes to before the Christian Era. The region haven't been belong to a specific state or nation continuously, because of it is on the migration road. Due to the important migration area between Europe and Asia, Caucasia has an considerable geopolitical location and fertile soils, Egyptians, Romans, Scythians, Goths, Seljuks, Persians and Ottomans were main tribes which established their states in Caucasia. Today still grandchildren of these tribes is living in Caucasia. Especially Turkish tribes preserve their traditions, languages, religions and literatures. At the same time as a result of the interactions with local people a new Caucasian culture is revealed. 212