Yaratıcı yönetim
Creative management
- Tez No: 127895
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞERİF ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, yaratıcılık ve yaratıcı yönetim kavramları tanımlanmakta, yaratıcı kişilik özelliklerini geliştirmenin önemine değinilmektedir. Yaratıcı bireylerin önemli kişilik özellikleri ve yaratıcılığı etkileyen demografik, sosyal ve psikolojik faktörler detaylı olarak anlatılmaktadır. Bir çok işletme yaratıcı bireylerin işletme için önemine ilaveten yaratıcılığında yenileşme için ne kadar gerekli olduğunu ifade eder. Gerek liderler gerekse işletmeler yaşamlarım sürdürebilmek için yenilikleri takip etmek zorundadırlar. Ancak bazen işletmeler mevcut durumu, ürünleri ve stratejileri korumak isteyeceklerdir. Bu nedenle de işletmeyi sıkıntıya sokan bir direniş göstereceklerdir, işletme bu direnişi engellemek zorundadır, çünkü hızlı bir şekilde değişen iç ve dış faktörler işletmeye sürekli değişen koşullara uygun hedefler belirlemesi için baskı yapmaktadır. Yaratıcılık işletme için yeni ve farklı fikirler keşfetmektir ve işletme için çok önemli bir rol oynar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the terms of creativity and creative management are defined and developing creative personality traits is mentioned. Important personality traits of creative person and demografic, social and psychologic factors which influence creativity are told in detail. Many organizations recognize creativity's importance to innovation as well as their need for highly creative employees. Whether leaders or organizations have to catch up with these changes to continue their existences. But sometimes organizations that resist change and simply maintain existing products, procedures, and strategies are usually headed for trouble. So organizations must be satisfied them, because rapidly changing internal and external environmental conditions pressurise organizations, and management has to set targets suitable for the overchanging situations. Creativity is the discovery of new and apropriate ideas in the organizations and it plays significant role in the organizations. u