E-Türkiye'ye geçiş sürecinde iş-gücünün niteliği ve eğitimi
During process of the tnasition to E-Turkey characteristic and education of manpower
  1. Tez No: 127949
  2. Yazar: S. CENK TIĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu çalışmada eğitimin işgücüne ve bilgi toplumu için sosyal değişime etkisi analiz edilmiştir. Üç önemli nokta bulunmaktadır, birincisi; bilgi toplumu, ikincisi; istihdam, üçüncüsü; eğitimdir. Halen bilgi toplumu seviyesine ulaşma çalışmaları yapan üç ülke İsrail, İrlanda ve Hindistan da bu çalışmada değerlendirilmiştir. Avrupa Birliği'nin rekabet gücünün“e-Avrupa+”a bağlı olduğundan bahsedilmektedir. Teknolojik gelişmenin özellikle, Bilgi Teknolojileri ve internetin hayatımızı değiştirdiği ki bunlar Devlet işleri(e- Devlet), Sağlık(e-Sağlık), İş(e-İş) vb, vurgulanmıştır Dört gruba ayrılan bu tezin adı“e-Türkiye'ye Geçiş Sürecinde işgücünün Niteliği ve Eğitimi.”dir. Bölümler: Birincisi kavramsal çerçeve ve teorik yaklaşımdır. İkicisi, dünyada e-Topluma geçiş tartışmaları. Üçüncüsü, e-Türkiye'ye geçiş aşamasında eğitim ve işgücü Dördüncü, sonuçtur. İstihdam yaratmak güçlü bir eğitim politikası ile olur. Halkın eğitimin faydalarını kazanması hükümet politikaları tarafından sağlanır.Eğitimin en önemli faydası ekonomiye ve sosyal değişime etkisidir,çalışmalar Türkiye'de eğitimden kaynaklanan sosyal faydaların sınırlı olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'de eğitimin ekonomik deiğişime etki etmesi,evrime yardım etmesi için, ekonomik büyüme ve eğitim arasındaki ilişki açıkça belirlenmelidir. ABSTRACT İn this thesis, the effect of education on manpower and social development for information society was analyzed. There are three impotant points of this study. First; information society, second; employment, third;education. And this study was examed three country that are Israel, Irland and India when still working to reach level of the information society. Competition power of the Europen Commision was depented on“eEuropa+”. It has been emhasized that Tecnological development, especially IT and internet changes our life that has goverment (E-Goverment), healt (e-Healt), business(e- Business), etc. This study name is“During Process of the Transition to e-Turkey, Characteristic and Education of Manpower”that were grouped into fourth. Chapters: First, conceptial frame and theory approach. Secound, Discussion of the Transition to e-Society in World Third, Process of the Transition to e-Turkey,Education and Manpower Fourth, Conclusion Creating an employment depends on the strongly educationpolicy. The educational benefits for public were gains by Government policy. Studies regarding the social benefits of education are very limited for Turkey.The most important benefit of education is its effect on economic and society development. For the aim of evaluating the effect of education to economic development in Turkey make clear relationship between education and economic growth.
Özet (Çeviri)