I. Dünya Savaşı Döneminde Bayburt ve Gümüşhane'deki Ermeni hareketleri ve bu yörelerin Ruslar tarafından işgali
In Periode motions of the time of the first World war Bayburt and Gümüşhane is occupied by the Russians and motions of the armenian
  1. Tez No: 128005
  2. Yazar: YAŞAR YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
113 ÖZET Yakın tarihimizde Türk milletini ve dünya siyasetini en çok meşgul eden konulardan biri olan Ermeni meselesi, Osmanlı Devleti toprakları üzerinde yaşayan Ermenilerin, sosyal, kültürel, ekonomik, idari ve siyasi statülerinden kaynaklanan bir sorun olmayıp,“Şark Meselesi”adıyla anılan milletleri arası bir emperyalist stratejinin, güçler dengesi politikasının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Şark Meselesi, Avrupa Devletlerinin, Osmanlı İmparatorluğu'nu iktisadi ve siyasi nüfuz ve hükmü altına almak ve sebepler oluşturarak parçalamak ve Osmanlı idaresinde yaşayan çeşitli milletlerin bağımsızlıklarını temin etmek istemelerinden doğan tarihi meselelerin tamamıdır. 1 nci Dünya Savaşı başladıktan sonra Rusya, İngiltere ve Fransa henüz savaş sona ermeden Osmanlı Devletinin topraklarım paylaşmak için aralarında çeşitli antlaşmalar yapmışlardır. Savaşa sonradan giren İtalya da bu antlaşmalara katılmıştır. Adı geçen bu devletler İstanbul Antlaşması, Londra Antlaşması, Sykes-Picot antlaşması, Saint De Maurienne Antlaşması ile Osmanlı Devleti topraklan üzerinde emellerini ortaya koymuşlardır. Osmanlı Devletinin topraklarının paylaşılması aşamasında Ermenilere de bir pay verilmesi gündeme gelmiş ve Ermeniler de bu amaç uğrunda bu devletler nezdinde çalışmalar yapmışlardır. 1 nci Dünya Savaşı sırasında Gümüşhane ve Bayburt Ruslar tarafından işgal edilmiş, sonra gerek bu şehirde yaşayan Ermeniler, gerekse Kafkasya'dan gelen Ermeniler bu iki şehirde yaşayan Müslüman halka karşı katliam boyutlarına varan davranışlarda bulunmaya başlamışlardır. Türk Ordusu ileri harekata geçerek Gümüşhane ve Bayburt'u almak için ilerlediği esnada yapılan katliamlar son aşamaya ulaşmış, Bayburt'u terk eden Ermeni çeteleri önüne gelen her şeyi yakıp yıkmış ve insanları Öldürmüştür. Gümüşhane ve Bayburt'ta yaşayan Ermenilere savaş öncesi herhangi bir kötü muamelede bulunulmamıştır. Sadece savaş sırasında diğer bölgelerde olduğu gibi bu iki şehirde yaşayan Ermenilerden bir kısmı zorunlu göçe tabi tutulmuştur. Ermenilerin iddia ettiği gibi Ermenilere karşı Türkler tarafından bir katliam yapılmamış, bilakis Rusların Doğu Anadolu'yu işgali ile birlikte Rusların müsamahası ile bazen işbirliğiyle diğer illerde olduğu gibi Gümüşhane ve Bayburt'ta da Müslüman halka karşı katliam yapmışlaradır. Bu konuya ilişkin bu dönemi yaşayan kişilerin anlattıkları, arşivlerimizdeki belgeler ve tarafsız kişilerin tespitleri ve anlattıkları birbirleri ile uyumlu olup hep sonuca ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY The Armenian Question, which has occupied an important place both in our recent history and also in World diplomacy, is not at all an issue that stems from the social, cultural, economic, administravite and political status of Armenians who lived in the Ottoman Empire. The issue has surfaced as a result of the imperialist strategy practiced through“the Eastern Question”and the politics of the European Balance of Power. The Eastern Question is the sum of all events and problem whicw resulted from the attempts of European States to economically and politically penetrate the Ottoman Empire; it is their attempt to dismember the Empire by means of unfounded pretexts, including procuring the independence of the various ethnic groups that lived in the Empire. Soon after World War I began, Russia, England and France came to various agreements regarding the dismemberment of the Ottoman Empire. Italy, which entered the war belatedly, also became a party to these agreements. The above- mentioned states have made clear their designs on the Ottoman territories in Constantinople Agreement, London Agreement, Sykes-Picot Agreement and the Saint-Jean Maurienne Agreement. During the various agreements, which aimed to partition the Ottoman Empire, the issue of the inclusion of Armenians was brought forth; and the Armenians worked to benefit the above european States in hopes of gaining territory for themselves. Durring World War I, the Russian army invaded Gümüşhane and Bayburt. Afterwards both the Armenians who lived in the two cities and the Armenians who came from Caucasus committed near-genocidal acts against the Muslim popilation. When the Turkish army moved forward to retake Gümüşhane and Bayburt, the Armenian genocidal act nearly reached its last stageas (the Armenians nearly completed their genocidal acts). The armanian brigands burned, plundered everything and killed the inhabitants as they fled Bayburt. There had been no ill-treatment towards those Armenians who lived in Gümüşhane and Bayburt before the War. As was the case in other regions as well, some of the Armanians who lived in these two cities were deported from the area. In contrast to the contrary claims by Armenians, there has been no genocide committed against them from the Turkih side. In fact, durring the Russian invasion of Eastern Anatolia, Russian allowed Armenians, and sometimes even cooperated with them, in their genocide against the populace living in Gümüşhane and Bayburt just as they did in other provinces. From the stories told by those witnesses who are still alive to documents in our archives, or to findings and explanations of neutral parties all point to the same conclusion.