Garib-name'de deyimler ve atasözleri
Idioms and proverbs in Garib-name
- Tez No: 128016
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
90 ÖZET“ Garib-nâme'de Deyimler ve Atasözleri”adını taşıyan bu çalışma Âşık Paşa'n ın10592 beyitlik bu mesnevisindeki bütün beyitler taranarak bulunan 187 deyim ve 12 atasözü Örneği üzerindeki incelemelerden oluşmaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş; Âşık Paşa, Garib-nâme, deyimler, atasözleri, deyim-atasözü ilişkisi ile ilgili bilgilerden ve bulunan deyimlerin yapı ve söz dizimi, kavram özelliklerinin incelenmesinden oluşmaktadır. Çalışmanın sözlük bölümü ise tarama yoluyla bulunabilen deyim ve atasözü örneklerinin alfabetik sıralamasından oluşur. Ayrıca bu bölümde deyim ve atasözlerinin anlamlan verilerek, Türkçe'nin değişik dönemlerdeki kullanım anlamlan ile karşılaştırılmış ve bunu örneklendirmek için deyim ve atasözlerinin geçtiği beyitler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY This labaur named“Idioms and Proverbs in Garib-nâme”in this labour all couplets in this mesnevi, which consists of Âşık Paşa's 10592 couplets, scanned and made researches on these found 187 idioms and 12 proverbs examples. This labour consists of two parts. The preamble consists of Âşık Paşa, Garib-nâme, idioms, proverbs, idioms- proverb correlation and examination of found idiom's structure and syntax and property of notion. Labour's dictionary part consists of alphabetical order of examples of idiom and proverb discovered by scanning. Besides, in this part the meaning of idioms and proverbs given, and compared with Turkish's meaning usage in variant semester. For these examples, couplets include idioms and proverbs shown.