İlköğretim okulları müdürleri ve müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeyi (Van ili örneği)
Class teachers motivation levels as depending on class teachers perceptions during evaluation made by primary schools headmasters and inspectors
  1. Tez No: 128028
  2. Yazar: SEYFETTİN CEVVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
138 5. ÖZET SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özetine, ilköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeylerine ilişkin uygulanan anket sonucu elde edilen bulguların yorumu neticesinde ulaşılan sonuçlara ve bu sonuçlar doğrultusunda geliştirilen önerilere yer verilmiştir 5.1 ÖZET Toplumların çağdaş normları yakalama, kalkınma sürecini tamamlama gayretlerinin temel dinamiğinin, eğitim olduğu konusunda hem fikir olan bir dünyada yaşamaktayız. Bu fonksiyonu yerine getirip getirmediği yahut ne ölçüde getirebildiği açısından eğitim, dünyada bütün ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de daima eleştirilen, gündemden düşmeyecek olarak gözükmektedir. Eğitim sistemini çağdaş normlar doğrultusunda ve ülke insanının ihtiyaçlarına dönük olarak dizayn eden toplumlar refaha kavuşmuş, insanlarını mutlu kılmayı başarmışlardır. Eğitim sistemlerinin organizmasını teşkil eden okulların, belirlenen evrensel ve millî amaçlar doğrultusunda etkin ve verimli çalıştırılması, işletilmesi daha önemli bir sorundur. Eğitim sistemimiz içinde bir yapılanma türü olan İlköğretim Okulları'nı verimli ve etkin kılmanın yollarından birisi, belki de en önemlisi bu kurumlarda çalışan eğitim işgörenlerini güdülemektir. Bu görev de hiç şüphesiz denetim ve değerlendirme görevini yapan ilköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerinindir. Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların, sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeylerini sınıf öğretmenlerinin algılarına dayalı olarak belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda sırasıyla, ilköğretim okulu müdürlerinin ve ilköğretim müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların sınıf öğretmenlerim güdüleme düzeyleri belirlenmeye; cinsiyet ve kıdem değişkenlerine139 bağlı olarak, sınıf öğretmenlerinin görüşleri arasında anlamlı bir farklılığın olup- olmadığı test edilmeye çalışılmıştır. Araştırma evrenini, Van merkez resmi ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evreninin sınıf öğretmenleri açısından fazla olması nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Random yöntemi ile Van merkezden belli okullar seçilmiş, bu okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin tamamı örnekleme alınmıştır. Bilgi toplama aracı olarak geliştirilen anket, araştırmacı tarafından 300 sınıf öğretmenine ulaştırılmıştır. Geri dönen anketlerden 254 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan anketler istatistiksel işlemlere tabi tutularak yorumlanmıştır. 5.2. SONUÇLAR Araştırma ile ortaya çıkan sonuçlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir: İlköğretim okulu müdürleri ve müfettişlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışların, sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeyi anketi sonuçlarının, sınıf öğretmenlerini çok az güdüleyen, biraz güdüleyen ve oldukça güdüleyen davranışlar olmak üzere üç gruba ayrıldığı görülmüştür. i- İlköğretim Okulu Müdürlerinin değerlendirme sürecinde gösterdikleri davranışlarının sınıf öğretmenlerini güdüleme düzeylerine ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1- İlköğretim okulu müdürlerinin, sınıf öğretmenlerini çok az güdüleyen davranışları boyutunda öğretmenleri aritmetik değer olarak en düşük ortalamaya sahip düzeyde çok az güdüleyen davranış;“ okul müdürünün kendilerine yakın olan sınıf öğretmenlerine değerlendirmede yanlı davranması”, bu davranışı ;“ okul müdürünün öğretmenleri öğrencilerin yamnda eleştirmesi”davranışı izlemektedir.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT We live in a world which have common idea that dealing with catching contemporary norms of societies and completing the endevours of basic dynamic of development process is accepted as education. Education, like all countries in the world seems as a great problem in our country as well. The societies which designed their educational system to be with contemporary norms and could supply the necessities of country's people have reached welfare and have made their people happy. Scholls, as the basis of educational systems, to be worked effective and productive as appropriate for national and universal aims are more important. One of the ways of getting the primary scholls that an instution of our educational system, effective and productive, may be paramount, to make people working in these instutions motivated. Doubtless this is headmaster's and inspector's duty, making inspection and evaluation. General aim of this research is to determine class teacher's motivation levels as depending on class teacher's perception during evaluation made by primary scholls headmasters and inspectors. By the direction of this general aim, gradually the attitudes headmasters and inspectors showed during evaluation has been tried to determine whether there are differences among the perceptions of class teachers dependent on their gender and experiences. The research contains class teachers, working in formal primary scholls in the center of Van. As the working area is too wide for searching class teachers, a sample has been drawn. By randomizing method specific scholls have been chosen from center of Van. Class teachers in charged of this craft, have been taken as the sample. A questionaire was developed to collect data and applied to 300 class teachers by the researcher. 254 returned questionaires have been evaluated and analysed by using SPSS in computer.