9 Numaralı Niğde Şer'iyye Sicili H. 1326-1331 / M. 1908-1912
9 Number Niğde Şer'iyye Sicili H. 1326-1331 / M. 1908-1912
- Tez No: 128035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OFLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Hazırlamış olduğumuz 9 Numaralı Niğde Şer' iyye Sicili Hicri 1326-1331 Miladi 1908-1912 yıllan arasındaki belgeleri kapsamaktadır. Biz bu çalışmada Kadılık ve Şer'iyye Sicilleri hakkında bilgi verdikten sonra Niğde tarihi hakkında bilgi ve metnin transkripsiyonunu verdik. Bu dönemde şehir merkezinde idarecilerle zanaat sahibi olanlar, köylerde ise tarım ile uğraşanlar yaşamaktaydı. Önemli bir yol kavşağında bulunduğu için şehir gelişmiştir. Şehirde eldeki belgelerimizde Rum ve Ermeni milletinden bahsedilmektedir. Ayrıca Rum ve Ermenilerin Türklerle ilişkiler içinde olduğunu belgelerden anlamaktayız. Aynı mahallede yaşadıklarını tarla ve evlerinin yan yana olduğunu ve yaptıkları işler hakkında yorum yapabilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This document is 9 number Niğde Şer'iyye Sicili and is contians teh subjects and the documents between 1326-1331 Hegira and 1908-1912 Chiritian hera. In this study \vc gave some information about Kadi and Şer'iyye Sicili and \vc summcrid the documents and than gave transcriptions. We can that city centre directors and workers were living and m village only fanner were living. In city documents Rum and Ermeni population showed Rum and Ermeni population and from Turkey population ındıpendet very beatiful and street from deuce house and lend under to and make work Ermeni and Turkey population.