İnternet bankacılığının banka etkinliğine etkisi ve Türk bankacılık sistemi uygulaması
The Effect of the internet banking in the bank efficiency and the application of Turkish banking system
  1. Tez No: 128076
  2. Yazar: MİNE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kurum Tez Başlığı Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi ZKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı İnternet Bankacılığının Banka Etkinliğine Etkisi ve Türk Bankacılık Sistemi Uygulaması Mine Bozkurt Doç.Dr. Cengiz TORAMAN Yüksek Lisans Tezi, 2003 157 ÖZET Bankacılık sistemimiz, günümüzde yeniden yapılanma sürecinin içerisindedir. Bu süreçte, bankaların başarıya ulaşmadaki çözümü, müşteri ihtiyaçlarına ve isteklerine teknolojik ürünler kullanılarak karşılık vermek olarak tanımlanan elektronik bankacılık olmuştur. Teknolojiyi yakından takip eden bankacılık sektöründe teknolojik ürünlerin kullanımı 1980'li yıllardan itibaren ivme kazanmış, internet bankacılığı ile bu günkü noktaya gelmiştir. İnternet, parası olan herkesi coğrafyadan bağımsız olarak potansiyel mudi durumuna getirmiştir. Bankalar sektörü, internetin sağladığı bu nimetten yararlanarak, hizmetlerini internette oluşturdukları siteler yoluyla sunmaya başlamışlardır. Dünyada 1990'h yıllardan beri kullanılan bu yeni dağıtım kanalı, ülkemizde 1 996 yılının sonlarından itibaren kullanılmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle internet, elektronik bankacılık ve internet bankacılığı konulan ele alınmış, her biri ile ilgili kavramlar incelenmiştir. Çalışmada daha sonra, internet bankacılığının, bu dağıtım kanalını kullanan bankaların karlılığına ve verimliliğine etkisini, etkin olarak kullanılıp kullanılmadığını ortaya koymayı amaçlayan bir araştırma yer almaktadır. Araştırma sonuçları, internet bankacılığı kanalının her sn*»* 'bankada bulunması gereken bir dağıtım kanalı olduğunu, maliyetleri düşürerek karlılığı arttırdığını ortaya koymaktadır. Ancak, yine araştırma sonuçları, internet bankacılığının şubelerin yerini almasının henüz mümkün olmadığını, bankaların bu dağıtım kanalı yoluyla çok sayıda müşteriye ulaşamadığını göstermektedir. Araştırmada internet bankacılığını kullanan müşterilerin profili 24-35 yaş arasında, yüksek eğitim düzeyine sahip, orta düzeyde gelir sahibi, erkek müşteriler olarak belirlenmiştir. Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan bankaların karlılığının artması, daha güçlü bir bankacılık sektörüne ve ardından toplumsal kalkınmaya doğru atılan bir adımdır. İnternet bankacılığı bu amaca hizmet edecek bir dağıtım kanalıdır. Anahtar Kelimeler İnternet, İnternet Bankacılığı, Elektronik Bankacılık, Bankacılık
Özet (Çeviri)
Instituon Title Autor ZKÜ Institude of Social Sciences, Department of Management The Effect of the Internet Banking in the Bank Efficiency And the Application of Turkish Banking System Mine Bozkurt Advicer Type of Thesis Page Number Doç.Dr.Cengiz Toraman MSc. Thesis, 2003 157 ABSTRACT Our banking system is in the process of reconstruction in our time. The solution is electronic banking defined as responding the requirements and wishes of the customers using technological products. The use of technological products in the banking sector pursuing the technology has gained an acceleration since 1980 and has come to the today's point with internet banking. Internet, has made everyone owning money customers, independent from the geography. Banks taking the advantage of this favor, have started to give services over the sites they formed on the internet. The distribution channel being used around the world since 1990s is being used in our country since late 1996. In this study, primarily internet, electronic banking and internet banking subjects have been dealt with and all the related concepts of each have been examined. Later in the study, the research that aims to expose the effect of internet banking on the profitableness and productivity of the banks using this distribution channel, whether it isbeing used effectively or not is placed. Research findings indicate that internet banking is a distribution channel that every bank has to have and internet banking increases the profitableness by decreasing the cost. On the contrary, again the research findings indicate that it is not yet possible for internet banking to take the place of the departments, and the banks cannot reach many number of customers through this distribution channel. Moreover, the profiles of the customers using internet banking have been tried to be determined in the research. The customers taking advantage of this service are generally men customers between the age of 24-35, high educated, and with middle level income. The increase of the profitableness of the banks that have important status in the economy of the nation is a step taken towards a more powerful banking sector, furthermore, national progress. Internet banking is a distribution channel that will serve this aim. Key Words Internet, Internet Banking, Electronic Banking, Banking