Piroğlu Fahrettin (Erdoğan) Bey Cenubi Garbi Kafkas Hükümeti Hariciye Nazırı
Piroğlu Fahrettin (Erdoğan) Bey Minister of Foreign Affairs of Southwest Caucasia Government
  1. Tez No: 128109
  2. Yazar: GÜRKAN FIRAT SAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET 1874 yılında Divriği'nin Yağıbasan Köyü'nde doğan Fahrettin Bey, genç yaşlannda Elviye-i Selâse'ye gelmiş, bölgedeki milli teşkilatlanma hareketlerinde önemli görevler almıştır. Bu çalışmalarından dolayı; 1914 yılında Ruslar tarafından yakalanarak, Rusya'ya sürgüne gönderilen Fahrettin Bey, burada üç yıl kadar kalmış, 1917 yılında Rusya'da meydana gelen Bolşevik Devrimi'nden istifade ederek, aynı yıl Elviye-i Selâse'ye geri dönmüştür. 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi'nden sonra, bölgede kurulan Türk idaresinde Kars Milli İslam Şûrası Başkanlığı ve Cenubi Garbi Karkas Hükümeti Hariciye Nazırlığı görevlerinde bulunan Fahrettin Bey, B.M.M.'nin yapmış olduğu Doğu Harekâtı 'na da bizzat iştirak etmiştir. Fahrettin Bey, Elviye-i Selâse'nin B.M.M.'ne iltihakından sonra (Batum hariç), Kars Valiliği ve I.Dönem Kars Milletvekilliği görevlerinde de bulunmuştur. Milletvekilliğinden sonra, tekrar Kars'a yerleşen Fahrettin Bey, ticaretle uğraşmış, ancak işlerinin kötü gitmesi nedeniyle ticari hayatı kısa sürmüştür. Fahrettin Bey, 1937 yılında ailesiyle beraber Kars'tan ayrılarak Ankara'ya yerleşmiş, geçimini, I.Dönem Milletvekillerinden yardıma ihtiyaçları bulunanlara tahsis edilen maaştan sağlamıştır. 1958 yılında Ankara'da vefat etmiş, cenazesi Ankara Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Fahrettin Bey, bom in Yağıbasan Village in Divriği in 1874 went to Elviye-i Selâse while he was young and took part in national organizations in this district. Due to these actions, he was arrested and banished by Russia. After three years, he made use of Bolshevist Revolution in 1917 and returned to Elviye-i Selase in the same year. After Mondros Armistice was assigned in 1918, he was charged with the president of Kars National Islamic Shura and Minister of Foreign Affairs of Southwest Caucasia Government. Also he took part in the East Operations realized by Grand National Assembly. After Elviye-i Selase had participated in Turkish Grand National Assembly, Fahrettin Bey was charged with Governship of Kars and member of the first Turkish Parliament. After this duty, he settled down Kars again and traded. But his business enterprises didn't continue long because things grew worse. Having left in Kars in 1937 with his family, he settled down Ankara and lived by salary delivered by the Turkish Government to members of the first Turkish Parliament who were in need. He died in Ankara in 1958 and was buried in Cebeci Modern Graveyard in Ankara.