Piyano dağarı ve eğitiminde Türk bestecilerin yeri
The Importance of Turkish composers in piano corpus
  1. Tez No: 128110
  2. Yazar: JÜLİDE KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET PİYANO DAĞARI VE EĞİTİMİNDE TÜRK BESTECİLERİNİN YERİ Uluslararası Sanat müziğinin en geniş dağarını oluşturan“Piyano dağarına”, Cumhuriyet döneminde yetişen ve batı tekniğiyle yazan Türk bestecilerinin de katkıları olmuştur. Ülkemizde bu alanda didaktik ve monografik bir çalışma yapılmadığından bu bestecilerimizin bazıları tanımamakta, dolayısıyla eserlerinin eğitsel nitelikte olup olmadığı da bilinmemektedir. Bu nedenle birinci bölümde piyano için eserler veren bestecilerimiz, bu alanda çalışmaları olan eğitimcilerimiz ve eserleri ele alınmıştır. Daha sonra bu eserlerden en eğitsel olanları öncelikli olarak çözümlenmiştir. Bu çözümlemeler piyano yaratılarının; armoni (uyum) özellikleri, yazı teknikleri, biçeni (üslub) ve eğitsel yönlerinin incelenmesine dayanmaktadır. Bestecilerimizin piyano için verdiği eserler, bu dağara ve eğitime sağladığı yararlarla beraber Ulusal Çoksesli Müziğimizin özümsenmesi açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPORTANCE OF TURKISH COMPOSERS IN PIANO CORPUS AND EDUCATION Turkish composers who were educated in the Rebuplican period and who composed in accordance with Western techniques, also contributed to the“piano corpus”, which is the largest corpus in international music. Since no didactic and mono graphic study has been made in this field in our country, some of these composers are not known and consequently, it is not known whether their works have didactic properties or not. For this reason, the first part deals with composers who wrote compositions for. piano and educators who made studies in this field and their works. Next, the most didactic ones of these works are analysed. These analyses are based on the hormony properties, compositions techniques, style and didactic properties of piano conpositions. As well as having benefits for this corpus and education, piano compositions of our conposers also have importance with regard to the assimilation of our national polyphonic music. VI