Orta dereceli okullardaki müzik eğitiminde piyanonun bir eşlik çalgısı olarak kullanılabilirliği
  1. Tez No: 19434
  2. Yazar: NECATİ GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİLAL DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
-125- ARAŞTIRMANIN ÖZETİ Türk Eğitim Sisteminde müzik dersi Ortaokullarda zorun lu, lise sınıflarında bazı okullarda zorunlu bazı okullarda seçmeli olarak başlı başına bir sorun olmaktadır. Piyano hem ders içi hem de ders dışındaki etkinliklerde eşlik çalgısı olarak kullanılmaktadır. Eşlik konusunda başarı, öğretmenin piyano tekniği aynı zamanda çok çeşitli eşlik tekniklerini kapsayan dağarın bu lunması ile önem kazanır. Bütün bunlar çocuklarımıza, gençliğimize sadece bilgi vermekle değil onları aynı zamanda sağlam bir ruh eğitiminden geçirmekle mümkün olur. Macar besteci Zoltan Kodaly“Eskiden çocuğun müzik eğitimi doğumundan dokuz ay önce başlamalı diye düşünürdüm. Şimdi aynı düşüncede değilim. Çocukların müzik eğitimi annenin doğumundan 9 ay önce başlamalı”demektedir. Müzik öğretmeni, çok sesliliği kendi yaşayışına katmış, kendi alanında çevreye önderlik edebilecek eğitimciliği ile sanat çılığı arasında iyi bir denge olan öğretmen olmalıdır. 1- Eşlik etmek için gerekli belli başlı teknikler nelerdir ? 2- Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda“piyano eşlik dersleri”nde ne tür bilgiler verilmelidir ?-126- 3- Eğitim Fakültelerinde işlenilen armoni dersinde öğ rencilere neler öğretilmelidir ? 4- Günümüz bestecilerinin okul şarkılarına yazmış ol dukları eşlikleri bütün müzik öğretmenleri çalabilmekte midir ? 1- Eşlik yapabilmek için; a) Teknik İçeriği b) Parçanın armonik, melodik, ritmik yapısını c) Çok seslilik tekniğini, bilmeli. 2- Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda“piyanoda eşlik dersleri”nde a) Okul kitaplarında bulunan hazır eşlikli parçaları çalmanın yanında öğretmen de eşliksiz parçalara kolay eşlik yazabilme becerisini kazanmalı. b)“Piyano eşlik dersleri”nde bir çalgıya veya bir ezgiye eşlik etme konusuna ağırlık verilmeli. c) Deşifre çalışmalarına gereğinden çok önem veril meli ve bu yönde öğrenci geliştirilerek pratik eşlik etme özelliği kazandırılmalıdır. SONUÇ Piyano, Okul Müzik Eğitiminde bir eşlik çalgısı olarak; eşlik bakımından iyi yetiştirilmiş öğretmenlerce çalınması kolaylaştırılmış zengin eşlik dağarı aracılığı ile, çoksesli müzik zevkini verebilecek biçimde her fırsatta kullanılma lıdır.
Özet (Çeviri)
-124- A SHORT SUMMARY OF THE SURVEY“How can a piano be used as an accompaniment instrument during the musical tranining in schools ?”Our study under this title was carried out by using Survey Method, Experimen tal system and Historical Methods. The suggestions are as follows according to the results of our survey: a) The composers who compose accompaniment pieces con sidering all the musical pieces. b) The relations between piano and harmony subjects in Traning Faculties should be given a great importance. c)The teachers who graduate from these faculties should be sent to schools by gaining a rich accompaniment repertoir.