Reform in agricul tural support in Turkey in comparison with the European Union with special reference to direct income support system
Türkiye ve Avrupa Birliği'nde tarımsal desteklerde reformların karşılaştırılması doğrudan gelir desteği sistemine özel atıfla
- Tez No: 128112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER DARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
uı ÖZET 1960'ların Avrupa Topluluğu'nun tarım sektörünün sorunlarının ve yapsının, bugünün Türkiye 'siyle neredeyse aynı olması oldukça kaydadeder bir gerçektir. Bu sorunları aşabilmek için Birlik, her türlü destek enstrümanını kullanarak ve dışsal etkilere karşı kendi ürünlerine Öncelik vererek üreticisini korumak için bütçesinin yansım harcamış ve halen de harcamaktadır ki, tam anlamıyla bir tarımsal-kırsal gelişme ortamı yaratabilmiştir. Avrupa Birliği ve ABD'de tarımsal politika hedeflerinin değişmesi, doğal olarak destek politikalarının da değişmesine yol açmışta Şimdilerde, Avrupa Birliği ve ABD'nin tarımsal politika hedefleri, artan ürün stoklarım eritmek ve üretim arzını sabitlerken üreticisinin gelirlerinin azalmamasını sağlamaktır. Artık üretim kapasitesini indirirken, oluşacak üretici zararlarının, doğrudan destek ödemeleri ile karşılanması düşünülmüştür. İhracat gerekliliklerine çözüm olarak da, dünya tarımsal ticaretinin liberalleştirilmesi yoluyla, ulaşılabilen marketlerin boyutlarım arttırmak bir olasılık olarak gözükmektedir. Oysa ki, Doğrudan Gelir Desteği sisteminin, Türkiye'de, sektörün yapışım güçlendirmek için, yapısal ve çevresel faktörleri ilgilendiren sorunlara çözümleri hedefleyen ve aynı zamanda makro-ekonomik ve sektör içi politikalarla gelir dağılımım düzeltecek ve sektör gelişimini sağlayacak politikalar demetiyle birlikte uygulamaya geçirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Turk tarımının bozuk yapışma rağmen ve gerekli altyapının kurulmasını gerçekleştirmeden, acelece alınmış kararlarla uygulanacak destekleme politikası modelleri, Turk tanınım çok daha önemli sorunlarla karşı karşıya getirebilir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT It is a remarkable feet that the problems and structure of the agricultural sector of the European Union in the 1960s are almost similar with those of today's Turkey. To overcome these problems, the Union allocated and is still allocating half of her budget to agriculture using all sorts of supporting instruments and protecting the producers against external effects by giving the priority to own products, and has created an agricultural-rural development environment in the real sense. Change of agricultural policy targets in the European Union and the USA has naturally caused the altering of support policies as well. Now, the agricultural policy target for the European Union and the USA is to reduce the increasing product stocks and to ensure that the income of producers do not deteriorate while ensuring the stability of supply. The producer loss that may arise during receding the excess production capacity is covered by direct support payments to the producer. As for the solution of exportation requirements it is possible to increase the accessible markets through the liberalization of world agricultural trade. However in Turkey, to strengthen the sector's structure, it is necessary to perform the Direct Income Support system in the fiame of a policy bunch that aims the solution of the problems regarding the structural and environmental fectors and also improving the income distribution and sector development by macro economical and inter-sectoral policies. The supporting policy models that would be applied with hastily decisions despite the distorted structure of the Turkish agriculture and without constructing the necessary infiastructure would place Turkish agriculture into significant trouble.