İptal davasında sebep ikamesi
Substitution of motives in action for annulment
  1. Tez No: 533730
  2. Yazar: BURKAY CAN KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARTUK ARDIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sebep ikamesi idari yargılama usulünde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem aracılığıyla idari yargı yerleri sebep unsuru yönünden hukuka aykırılığını saptadıkları idari işlemlerin maddi sebebini değiştirmekte ve işlemi hukuka uygun hâle getirmektedir. Bu çalışmada önce idari işlemin maddi sebebi ve hukuki sebebi arasında ayrım yapılmış, sebep unsurunun hukuk normlarında düzenleniş biçimleri incelenmiştir. İkinci olarak sebep ikamesi yönteminin kapsamı belirlenmiş, tanımı yapılmış, teorik temelleri değerlendirilmiş ve yasal dayanağına ilişkin tartışmalar yapılmıştır. Nihayet ikame edilmesi gereken sebebin taşıması gereken şartlar saptanmış, bağlı yetki ve takdir yetkisi ayrımında yöntemin uygulanabilirliği ele alınmış ve adil yargılanma hakkı bağlamında yürütülen tartışmalar değerlendirilmiştir. Çalışmada sebep ikamesinin meşruluğu ve hukuk sistemi içindeki yeri sorgulanmış, sonuç olarak yöntemin yargılama yetkisini aştığı ve hak ihlallerine vücut verdiği saptaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Substitution of motives is one of the methods used within the administrative trial procedure. Through this method, administrative courts can justify an administrative act by substituting the wrongful factual motive with a lawful factual motive. This study begins with a detailed definition of motive of administrative act in order to draw a conceptual background for the research, an emphasis on the distinction between factual and legal motives and an analysis regarding the appearing of motive in legislation. After defining the conceptual framework; it is intended to focus on the legal scope, the definition, theoretical background and the legal basis of the substitution of motives. Additionally, requirements for substitution of motives are detected. Relation of the concept with administrative discretion is reviewed. Finally, effects on right to fair trial are discussed. With the overall aim of questioning the legitimization of the substitution of motives and their position within the judicial system; the findings show that the method exceeds the authority of jurisdiction which results in violation of rights.