Avrupa Birliği'nde karar alma prosedürleri
Decision-making procedures in the European Union
- Tez No: 205666
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHİT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Altı Batı Avrupa ülkesinin 1951 Paris Antlaşması'yla savaş sanayinin temelmaddeleri olan demir ve çeliğin üretim ve kullanım yetkisini kurdukları uluslarüstü bir organavermeleri ile başlayan Avrupa entegrasyon süreci, başlangıçta öngörülenin çok ilerisinde biraşamaya ulaşmıştır.Gelişim sürecinde, Avrupa Birliği (ve Topluluğu) hukuku, kurumsal yapısı vekarar alma prosedürleri de değişmiştir. Bu değişimin üç temel eğiliminden birincisi Birliğin(ve Topluluğun) yetki alanının artması, ikincisi daha hızlı ve etkin karar alması ve üçüncüsüise demokratik meşruiyet olmuştur.Birliğin münhasır ve üye ülkelerle yarışan yetkilerinin yanına Avrupa BirliğiAntlaşması ile yetki ikamesi ilkesinin de temel ilke olarak eklenmesiyle, Birlik kurumlarınıntakdir yetkisini arttıran bir anayasal güç sağlanmıştır.Başlangıçta, uluslararası antlaşmalarda teamül olduğu üzere oybirliği ile kararalınması benimsenmiştir. Ancak, zamanla Konsey'in nitelikli çoğunluklu oy ile karar alacağıkonuların sayıları arttırılmıştır.Avrupa Parlamentosu, ulusal parlamentolara benzeme yönünde gelişmektedir.Avrupa Birliği, daha geniş alanlarda etkili olan, demokratik meşruiyetinigüçlendiren, daha kolay işleyen ve daha kolay anlaşılabilen karar alma prosedürlerine doğrubir gelişim içindedir.
Özet (Çeviri)
The European integration process that was started by issuing anauthorization of production and usage right of iron and steel by the six WesternEuropean countries with the Paris Treaty, signed in 1951, to a higher organ thatwas established by the countries in question, has achieved to a stage that isbeyond the stipulated in the commencement.In the process of development, law of the European Union (and theCommunity), its institutional structure and decision making procedures havechanged as well. The first trend out of three in this development is the incrementof the purview of the Union (and the Community) and the second one is the rapidand efficient decision making and the last one is democratic legitimation.With the addition of principal of the authorization substitution with theConstitution of European Union as a fundamental principle, a constitutionalpower has been achieved and this increases the judicial authority of theinstitutions of the Union.In the beginning, it was adopted that a decision making by unanimityas it was established by international treaties. However, in time the number of theissues that would be decided by the Qualified Majority has been increased.European Parliament is in development process on the way ofresembling to the national parliaments.The European Union is in the process of development toward decisionmaking procedures which are efficient in general, strengthening its democraticlegitimation, processing simply and understood easily.