ISO 9000 kalite güvence sisteminin hizmet üreten kamu teşkilatlarındaki toplam kalite yönetimi uygulamaları açısından önemi (Eskişehir Bayıdırlık ve İskan Müdürlüğü uygulaması)
The Importance of ISO 9000 quality assurance system at a point of view total quality management applications at publiv sector (EBIM's application)
- Tez No: 128124
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
IV ÖZET İSO 9000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİNİN HİZMET ÜRETEN KAMU TEŞKİLATLARINDAKİ TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI AÇISINDAN ÖNEMİ (Eskişehir Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Uygulaması) KAYALI, EMİN MURAT Yüksek Lisans-2002 Danışman: Prof.Dr. Nimetullah Burnak Tez çalışmasının amacı, ISO 9002 Kalite Güvence Belgesi almış olan Eskişehir Bayındırlık ve Iskan Müdürlüğü (EBİM) örneği üzerinden bir kamu kuruluşunda toplam kalite yönetimine ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi ile ne kadar geçilebileceğini belirlemek, EBİM'in TKY anlayışının neresinde olunduğunu araştırmaktır. Tez kapsamında ISO 9000 Kalite Güvence Sistemini kullanarak nasıl Toplam Kalite Yönetimi yolunda ilerlenebileceği hakkında önerilerde bulunulacaktır. Tez Çalışmasında Eskişehir Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Kalite Güvence Sistemi dokümantasyonu incelenmiş veriler, yüz yüze görüşmelerle ilk elden elde edilmiştir. Tez sonuçlarına göre, EBİM Kalite Güvence Sistemi, toplam kalite yönetiminin başlangıç aşamasındadır. Bu olgunluğa erişmek için yalnızca Kalite Güvence Sistemi gerekleri ile yetinilmemiş, EBİM Kalite Güvence Sistemi toplam kalite yönetimi anlayışı unsurları ile beslenmiştir. Tez, kamu sektöründe toplam kalite yönetimine geçişte, Kalite Güvence sistemi ile doğru bir başlangıç için öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPORTANCE OF ISO 9000 QUALITY ASSURANCE SYSTEM AT A POINT OF VIEW TOTAL QUALITY MANAGEMENT APPLICATIONS AT PUBLIC SECTOR (EBIM's Application) KAYALI, EMİN MURAT Master - 2002 Supervisor: Prof. Dr. Nimetullah Burnak The objective of this thesis is to determine whether ISO 9000 Quality Assurance System constitute an initial phase for transition from classical management system to total quality management system at public sector organizations, taken the application on EBİM, that has got ISO 9002 Quality Assurance Certificate, as a sample. One of the main contents of this thesis is to propose how an organization make progress at total quality management way by using ISO 9000 Quality Assurance System. On this thesis study, the documentation system of EBİM Quality Assurance system was investigated and relevant data were gained by first hand as result of face-toface meetings. In conclusion, EBİM Quality Assurance System is at the initial phase of total quality management system. To reach this phase of maturitry, the requirements of tehe quality assurance system have not considered enough by the organization and EBİM Quality System has enrichen with some elements of total quality management system. In the light of EBİM's application, this thesis covers some propositions for an effective transition to total quality management system at the public sector begining from Quality Assurance system.