Computer aided design of the crankshaft of an internal combustion engine
- Tez No: 12815
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. DEMİR BAYKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
ÖZET İÇTEN YANMALI BİR MOTOR KRANK MİLİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI BAYRAM, Al tuğ YÜksek Lisans Tezi, Makina Muh. Bolümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. A. Demir Bayka Yardımcı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erman Tekkaya Şubat 1991, 254 sayfa Bu çalışma, iki önemli aşamada gerçekleştirilen, bir krank milinin tasarımını içermektedir. Örnek olarak Ford Taunus 2000 cc motorunun krank mili alınmış ve incelenmiştir. Belirli bir motorun termodinamik çevrim analizini ve daha sonra ilgili krank milinin kuvvet analizini yapan, Turbo Pascal dilinde yazılmış bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Aynı program burulma titreşimi problemi için krank milinin kritik hızının hesapl anması ndada kullanılmıştır. Bu bolüm tasarımın birinci aşamasını oluşturmaktadır. Tasarımın ikinci aşaması ise gerilme analizinden oluşmaktadır. Sonlu eleman yöntemi, gerekli analiz yöntemi olarak seçilmiştir. Analiz ASKA adında bir sonlu eleman bilgisayar paket programı yardımıyla, hızı 1 Mips olanMicroVax bilgisayar sisteminde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, uygulanan analiz yönteminin doğru sonuçlar verdiği ve Ford Taunus 2000 cc motor krank milinin gerilme açısından sağlam olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : krank mili, içten yanmalı motorlar, sonlu eleman analizi, bilgisayar destekli tasarım, burulma titreşimi, kritik hız. Bilim kodları : 625.04.04 : Yakıt ve yanma 625.02.07 : Bilgisayar yardımıyla tasarım ve üretim vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF THE CRANKSHAFT OF AN INTERNAL COMBUSTION ENGINE BAYRAM, Al tug M.S. in Mechanical Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Demir Bayka Co-supervisor : Assoc. Prof. Dr. Erman Tekkaya February 1991, 254 pages This work contains the design of a crankshaft which is performed in two important steps, while using computers. As a sample, the crankshaft of the Ford Taunus 2000 cc internal combustion engine was taken and analyzed. A computer program, written in Turbo Pascal language, was developed to perform the thermodynamic cycle analysis of a given internal combustion engine and then the force analysis of the related crankshaft. The computer program was also used to evaluate the critical speed of the crankshaft thus checking it against the torsional vibration problem. That part of the design constituted the first part. The second part of the design consisted of a stress analysis. Finite element method was selected as the required analysis method. The analysis was done with the iiihelp of a finite element software, named ASKA, on a MicroVax computer system having a speed of 1 Mips. It is seen that the analysis method gave correct results and that the crankshaft of Ford Taunus 2000 cc is safe from stress point of view. Key words : crankshaft, internal combustion engine, finite element analysis, computer aided design, torsional vibration, critical speed. Science codes : 625.04.04 : Fuel and combustion 625.02.07 : Computer aided design and manufacturing IV