Satış gücü etkinliğinin değerlendirilmesi-ilaç sektöründe bir uygulama
Sales force performance appraisal-a practice in pharmaceutical companies
- Tez No: 128171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Ekonominin içinde olan işletmelerin mal/hizmet üretiminde devamlılığını koruması rekabet gücüne, uzun dönemde ve istenilen düzeyde mal/hizmet üretebilme özelliğine dayanmaktadır. Bu başarmanın yolu; çağdaş performans değerleme yöntemlerini kullanma, eğitilmiş satış yöneticileri ve satışçıları bulundurma ve yeniliklere açık olmaktır Çoğu işletme satışçılarına pazarlama karması içerisinde en önemli görevleri yüklemektedir. Satışçılar, mevcut Pazar hedeflerine ulaşmada çok etkindirler. Satışçıların görevi satış yapmaktır ve satış bir sanattır. Performans değerlemenin işletmelere faydalı olabilmesi için, insan kaynaklarının planlanması ve geliştirilmesi alanındaki etkinliğini artırmak, bunun için de satışçılardan beklenen performansın derecesi ölçülerek kendileri ile fikir birliğinin sağlanması gerekir. Bu nedenle de çağdaş yöntemler kullanılarak performans değerlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında işletmelerde satışçının performansının ölçülmesi ve değerlemesi hakkında bilgi verilecektir. Bu çalışmada giderek önem kazanan performans değerlemesinin kapsamı teorik olarak incelendikten sonra tıbbi ilaç şirketlerindeki satışçı ve yöneticilerinin profilleri araştırılmış ve söz konusu kişilerin performans değerleme konusunda firmaları ile ilgili bilgileri anket çalışması yoluyla toplanarak değerlenmiştir Söz konusu sektörde performans değerlemesinin çağdaş yöntemlerle uygulanıp uygulanmadığı tespit edilerek performans değerlemesi hususunda öneriler sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Continuity of goods and services production of firms in economy is up to their competition power and goods and service production capabilities.And the way to do is to use contemporary performance evaluation techniques, having educated sales force and sales managers and to be closer to innovations. Most companies use sales repsentatives and many companies assign them the pivotal role in the marketing mix. Sales people are very effective in achieving certain marketing objectives. The purpose of the salesforce is to sell, and selling is an art. As the firms grow, firm's sales force management, and performance evaluation of sales force becomes important activity with implications to all other endeavors in the firm. For the performance evaluation to be effective, it has to be design of in relation to human resource planning human resource development, and organizational rewards Furthermore to be effective, performance evaluation system must be designed in cooperation with those whose performance to be appraised: sales force The purpose of this study is to examine the measures of performance of sales force in the pharmaceutical companies. The sample of the study is drown grown the pharmaceutical companies. A survey was developed and administered to the managers and sales people in pharmaceutical companies. The study produced same recommendation concerning performance evaluation in pharmaceutical firm. VII