Kuru dökme yük gemileri yatırımlarında finansal risk analizi
Financial risk analysis in dry bulk cargo vessel investments
- Tez No: 128172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Bu çalışma temel olarak kuru dökme yük gemileri yatırımlarında finansal risk kavramını, risk analizi yapmanın yatırımlar için önemini ve kuru dökme yük gemileri yatırımlarında finansal risk analizi uygulamasının yapılabilirliğini ortaya koymak amacını taşımaktadır. Tez dahilinde yapılan araştırmanın diğer bir amacı uygulamada dış kredi alımlarına yönelik finansal rapor ve analizler dışında, özellikle sermaye yoğun ve batık maliyetin yüksek olduğu denizcilik gibi sektörlerde finansal risk analizi yapmanın önemini vurgulamaktır. Bu amaca yönelik olarak, risk analizi yöntemlerinden olasılık analizi ve duyarlılık analizi Monte Carlo simulasyon tekniği ile kullanılmıştır. Analizde risk analizi yazılım programı gerekliliği nedeniyle“@ Risk 4.5 endüstriyel sürüm”adlı yazılım programdan yararlanılmıştır. Uygulama alanı olarak, Türkiye'de kuru dökme yük gemileri yatırımları ve işletmesi yapan tecrübeli üç farklı şirketin üç farklı gemisi üzerinde yatırımın risk analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda yatırımların riskleri, duyarlılık noktaları hakkında risk analizinin karşılaştırılmalı yorumları ve sonuç kısmında sonraki çalışmalar için öneriler verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyze the financial risk concept of dry bulk cargo vessel investments, the importance of performing risk analysis, and to prove the applicability of risk analysis in dry bulk cargo vessel investments. One of the other purposes of this thesis is to emphasize the importance of financial risk analysis applications in maritime sector, which is capital intensive and has high operating costs, along with financial reports and analyses necessary to acquire loans. For that reason, probability and sensitivity analyses were used in conjunction with the Monte Carlo Simulation technique.“@ Risk 4.5 Industrial Edition”was utilized due to the complexity and the need for a risk analysis program. At the application phase, risk analysis was performed using data from three Turkish shipping firms that are experts in dry bulk cargo vessel investments and the management of ships. At the end of the study, the risk of investments, compared interpretations of the sensitive points of the outcomes of the risk analyses, and suggestions for future studies were given.