Yalın üretim sistemi ve yardımcı teknikleri
Lean manufacturing system and techniques
  1. Tez No: 128181
  2. Yazar: KAAN ÜNNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET 1900 lü yıllara kadar üretim teknolojik yetersizliklerden ve pazarın yapısından dolayı emek yoğun sistem ile gerçekleştirilmekteydi. Pazarın genişlemesi ve üretimin arttırılması için vasıflı işçinin bulunamaması, seri üretimin temellerinin atılmasına neden olmuştur. Ayrıca teknolojideki gelişmeler de üretim yöntemlerinin değiştirilebilmesine imkan sağlamıştır. 1955 li yıllara gelindiğinde seri üretimin kurucusu Ford en parlak çağını yakalamıştır. Fakat Japonların sosyo ekonomik koşullarının farklılıklarından dolayı Japonyada seri üretim sistemi kullanılamamış ve ortaya yalın üretim sistemi çıkmıştır. Yalın üretimin amacı, müşteri ilişkileri, ürün tasarımı, tedarikçi ilişkileri ve fabrika yönetimi de dahil olmak üzere, üretimin her aşamasındaki israfı : yok edilmesidir. Hedef daha az insan g ücü, daha az stok, daha kısa ürün geliştirme süresi ve daha az alan kullanarak müşteri taleplerine çok iyi cevap verebilen kaliteli ürünleri mümkün olan en ekonomik ve verimli şekilde üretmektir. Bu çalışmanın ana amacı yalın üretin; sisteminin ve uygulanmasında kullanılan yardımcı tekniklerin ele alınmasıdır. Çalışmada öncelikle emek yoğun üretim sisteminden başlayarak yalın üretim sistemine kadar olan üretim sistemlerinde yaşanan değişimler incelenmiştir. Daha sonra seri üretim ve yalın üretim arasındaki farklar ve yalın üretimin tanımı derinlemesine ele alınmıştır. Yalın değer akış metodolojisi, kanban sistemi, üretim dengeleme, tek parça akışı, 5S, shojinka, tekli dakikalarda kalıp değişimi, toplam üretken bakım ve poka yoke teknikleri uygulamaya yönelik olarak tek tek analiz edilmiştir. Son olarak da bazı yardımcı tekniklerin bir alüminyum enjeksiyon firmasındaki uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until 1900s because of the technological insufficiencies and market structure, production has been done manually by craftsmen. Expansion of the market and the absence of skilled workers have formed basics of mass production. And also technological improvements gave the chance of differentiating of production methods. In 1955s the founder of mass production Ford reached his top point Because of social and economical differences of Japan, mass production system could not be implemented in Japan and lean manufacturing system appeared. The aim of lean production is to eliminate all kinds of waste in customer relations, product design, supplier relations, and factory management. Objective is to produce, high quality products that exactly fit customer needs, by using less manpower, less stock, shorter product development time and less area. The aim of this study is to consider lean production system and techniques that used in the implement? lion. In this study firstly the evolution of production systems starting form craft production to lean production has been examined. Secondly mass production and lean production systems compared and lean production definitions deeply studied. After these steps, value stream mapping, kanban system, production leveling, one-piece flow, 5S, shojinka, single minute exchange of dies, total productive maintenance and poka yoke techniques considered one by one. Finally, implementation of lean production system and some of these techniques, in an aluminum injection die casting company, have besn examined. VI