İşletmelerin sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerinde halkla ilişkilerin rolü ve konuyla ilgili bir model önerisi
The Role of public relations in performing social responsibilities of the corporations and a model proposal about the task
  1. Tez No: 128182
  2. Yazar: UĞUR TAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Bu çalışma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal sorumluluk anlayışı ve işletmeler açısından gelişimi üzerinde durulmuştur. Amaç, işletmelerde sosyal sorumluluk bilincinin yerleştirilmesi olduğundan, bölüm sonunda yöneticilere etkin bir sosyal sorumluluk politikasının geliştirilmesi yolunda işletmelere rehberlik edebilecek bir dizi öneride bulunulmuştur. İkinci bölümde geçmişten geleceğe işletmelerde halkla ilişkiler çalışmaları mercek altına alınmış ve kamuoyu ile hedef kitlelerle sağlıklı ilişkiler kurulabilmesi için işletmelerin mutlaka etkileşimli iletişimden yararlanması gerektiğine işaret edilmiştir. Üçüncü bölümde ilk iki bölümde bağımsız olarak incelenen sosyal sorumluluk ve halkla ilişkiler kavramları arasındaki etkileşim irdelenmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümü ise sosyal sorumluluk anlayışı içinde halkla ilişkilerin rolünü belirlemeye yönelik anket uygulamasına ayrılmıştır. Hedef kitle olarak, İ.M.K.B'den kotasyon alarak ulusal pazarda hisseleri işlem gören halka açık anonim şirketlerden, İzmir'de genel müdürlüğü bulunan toplam 36 şirketin, üst düzey yöneticisi seçilmiş ve tarafımdan hazırlanan 25 soruluk anket formu, sözkonusu kişilere yöneltilmek suretiyle uygulama tamamlanmıştır. Istatistiki değerlendirmeler sonucunda, sosyal sorumluluk ve halkla ilişkiler kavramları arasında karşılıklı bağımlı bir ilişki olduğu yönündeki hipotezimiz doğrulanmış ve işletmelerin sosyal sorumluluklarını yerine getirmelerinde halkla ilişkilerin önemli rol oynadığı sonucuna varılmıştır, işletme yöneticileri, topluma duyarlı bir şirket imajına sahip olmak yolunda sosyal sorumluluklarının farkına varmalı, halkla ilişkilerin gücünden yararlanmalı ve sosyal sorumluluk anlayışı içinde halkla ilişkilerin önemi ve rolünü ön plâna çıkaracak bir faaliyet modelini benimseyerek, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmelidir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been composed of three parts. In the first part, it has been emphasized on the concept of social responsibility and its development concerning the corporations. As the goal is to build the mind of social responsibility in the corporations, series of proposals have been made to guide the corporations throughout constructing impressive policies of social responsibility for the executives, at the end. In the second part, the studies about public relations in the corporations; from the past to the future, have been examined and pointed out the necessity of making benefit of interactive communication absolutely just to build healthy relations between the public and the target population. In the third part, it is emphasized on the impression between the concepts of social responsibility and public relations which are examined independently from each other, in the first two parts. The fourth and the last part of the text has dealed with the implement of questionnaire for understanding the role of public relations, related to the concept of social responsibility. As the target population, executive officers of 36 companies, having Head Offices in Izmir, among these open to the public and whose stocks put and called on the national trade market by having cotations in Istanbul Stocks Exchange, have been chosen and the study has been implemented by asking a questionnaire of 25 parameters, prepared by me, to the forementioned. Statistically, our hypothesis about the existance of a dependent relationship between the concept of social responsibility and public relations has been confirmed and the important role of public relations in performing the social responsibilities of the corporations has been testified. The managers should be aware of their social responsibilities throughout having the image of a public-spiritted firm, should benefit of the power of public relations and should continue by accepting a task model foresighting the importance and the role of public relations as to the concept of social responsibility. VI