Ege ve Marmara bölgesi limanları arz-talep projeksiyonu
Supply and demand projection for the ports at Aegean and Marmara regions
  1. Tez No: 128185
  2. Yazar: SONER ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Denizyolu yük trafiğine sahip olan bölgelerde, gelecekteki yük trafiğinin ta hm inlenmesi, bölge limanlarına olan talebin projeksiyonu ile mümkün olabilmektedir. Yapılacak liman talep projeksiyonu, aynı zamanda gelecekte gerçekleşecek yük trafiği hakkında fikir verdiğinden dolayı, gerekli ulaştırma altyapısının hazırlanması için de zaman kazandırmaktadır. Çalışmada bölge hinterlandlarının sosyo-ekonomik göstergeleri ile bu bölge limanlarında elleçlenen yük miktarları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi yapmak için kullanılan değişkenlerde en az on iki yıllık geçmişe inilmesi çalışmanın güvenilirliği açısından gerekmektedir. Ege ve Marmara bölgeleri yük potansiyelini ortaya koymak ve liman yükleme hizmetleri talebini öngörmek bu bölgelerdeki liman, yanaşma yeri yatırımlarına ışık tutacaktır. Çalışma, Ege ve Marmara Bölgesi limanları ve bu limanlara talebi oluşturan hinterland alanlarının analizini kapsamaktadır. Tespit edilmesi zorunlu iki veri bulunmaktadır. Birincisi limanlara yük veren iller ve bu illerin yük verme yüzdelerinin saptanmasıdır. Bu illerin son on iki yıla ait GSYİH verileri ve ilin hinterlanda katılım payları ortaya konmuştur. İkinci önemli veri ise bölge limanlarında elleçlenen son on iki yıla ait yük trafiği rakamlarıdır. Yapılan regresyon analizi sonucunda elde edilen düşük, ortalama ve yüksek trafik değerleri ile liman teorik kapasitesi arasındaki ilişki, yatırımların çerçevesini belirlemede yardımcı olacaktır. Çalışma sonuçlarına göre her iki bölgenin de mevcut elleçleme kapasitesi tehlike sinyalleri vermektedir. Liman yatırımları artık zorunlu hale gelmiştir. Özellikle Ege bölgesi ve Marmara Bölgesi hinterlandı içerisinde bulunan İzmit bölgesinin konteyner limanı ihtiyacı hat safhadadır. Bu iki bölgeye önümüzdeki 5- 10 yıl içerisinde konteyner limanı yatırımlarının yapılması zorunlu görülmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In those areas with cargo traffic of seaborne trade, prediction of port cargo traffic is possible with projection of port service demand. Such a forecast for cargo handling demand also gives time for planning the transportation infrastructure needed. Regression analysis has been applied with the purpose of revealing the relationship between the socio-economic indicators and the values of cargo handled in the hinterlands. This analysis covers the variables of at least the recent twelve years, which is a must for the required reliability of the study. Projecting the cargo potential of the Aegean Marmara region and predicting the demand for port handling services is likely to enlighten the berthing investments. This study is restricted with the ports of Aegean and Marmara region ports and their hinterland. There are two types of data which must be determined: hinterland GDP and Cargo handling quantity. As the result of the regression analysis; low, average and high cargo handling quantities were obtained. The relationship between these quantities the cargo traffic indicators and the theoretical capacity of the ports will shed a light on the framework of the transport investments. According to the study, existing handling capacities of the Aegean and Marmara ports look insufficient. Besides, port investments seem to be inevitable. Furthermore, especially the need for container terminals in the Aegean region and İzmit region is unavoidable. Moreover, in the next 5-10 years, it seems to be a must to realize certain meaningful investments in these two areas for container ports. vu