Eğitimde toplam kalite yönetimi ve üniversitelerin dil ve aştırma ve uygulama merkezleri için örnek toplam kalite yönetimi modeli
Total Quality manegement on the educational institutions and a sample total quality management for the language teaching centre at the university
  1. Tez No: 128184
  2. Yazar: VEDAT KIZLIER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİLE GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Bu çalışmada gelişen ve küreselleşen yeni dünya düzeninde kalite, toplam kalite yönetimi, eğitimde toplam kalite yönetimi üzerinde durulmuş, toplam kalite yönetiminin ilkeleri ve araçlarının eğitim kurumlarına nasıl uygulanabileceği ayrıntılı olarak açıklanmış, toplam kalite yönetimi örnek modellerinin eğitime uygulanması incelendikten sonra eğitimde toplam kalite yönetimini uygulayan başlıca ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlan, dünya ve Türkiye kapsamında aktarılmıştır. Diğer taraftan eğitimde toplam kalite yönetimi çalışmalarının zorlukları ve kazançlarına dikkat çekilmiştir. Böylece toplam kalite yönetimine geçecek olan eğitim kurumlarına, sorun çıkmadan önce gerekli önlemlerin alınması için ışık tutulmaya çalışılmıştır. Son olarak dil araştırma ve uygulama merkezi için pilot bir toplam kalite yönetimi uygulama örneği ve kalte el kitabı geliştirilmiştir. Dil araştırma ve uygulama merkezi için hazırlanan toplam kalite yönetimi uygulama örneği ön hazırlık, uygulama ve değerlendirme aşamalarından oluşturulmuştur, ön hazırlık aşamasında; toplam kalite yönetiminin eğitimi, özdeğerlendirmesi, uygulama aşamasında; toplam kalite yönetimi ilkelerinin birimlere uygulanması, değerlendirme aşamasında; iç ve dış müşterilere yönelik ölçekler hazırlanmıştır. Dil araştırma ve uygulama merkezi için hazırlanan pilot uygulama örneği, toplam kalite yönetimi ilkelerinden iç ve dış müşteri memnuniyetini esas alan bir anlayışla oluşturulmuştur. Çünkü iç ve dış müşteri memnuniyetinin olduğu bir kurumda sürekli gelişim, değişim, takım çalışması ve etkin liderlik de vardır. Dil öğretim merkezi için oluşturulacak örnek kalite el kitabının çalışanların da görüşü alınarak, tekim ruhuyla hazırlanıp herkes tarafından kolayca anlaşılır olması gerektiği açıklandıktan sonra dil öğretim merkezi için örnek kalite el kitabı da hazırlanmıştır. Bu çalışma toplam kalite yönetimine geçecek eğitim kurumlarına ışık tutması amacıyla yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research focuses on quality, Total Quality Management in the new developing and globalising world order and Total Quality Management (TQM) in education. It gives detailed information on how to implement TQM principals and means to educational institutions. Besides studying the implementation of TQM models into education, this research also lists the Turkish and worldwide primary schools, high schools and universities that apply TQM. On the other hand, it highlights the difficulties and benefits of TQM studies in education. Thereby, the research tries to quide those educational institutions that are going to apply TQM so that they can take precautions before the problems occur. Lastly, we have designed a TQM pilot model and prepared a quality handbook for the Language Research and Application Center. The TQM model that is designed for the Language Research and Application Center consists of there stages which are prelimanary preparation, application and evaluation.. The preliminary preparation stage includes TQM training and self-evaluation; the application stage includes the implementation of TQM principals to units; and the evaluation stage includes the internal and external criteria. The pilot model that is designed for the Language Research and Application Center is based on the TQM principals and the internal and external customer satisfaction. An institution which is appreciated by its customers has continuous development, change, team work and effective leadership. First it is explained that the opinion of every employee should be listened, that the team spirit is necessary and the handbook should easily be understood by everybody. And than the model quality handbook was prepared. This research aimed to guide those educational institutions who are going to apply TQM.