Franchising sistemi ve İşlemlerinin muhasebeleştirilmesi (McDonald's örneği)
Franchising system ve accounting for franchising (Example: McDonald's)
  1. Tez No: 128186
  2. Yazar: SEÇKİN GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Ekonomide ve ticarette küreselleşme eğiliminin yükselmesi ve yoğun rekabet baskısı nedeniyle şirketler pazarlama stratejilerine yeniden yön vermeye çalışmaktadırlar. Bunun sonucunda da işletme literatürüne giren yeni kavramlardan birisi de Türkiye'de son zamanlarda yaygınlaşan ancak tüm dünyada yıllardır uygulanan bir pazarlama sistemi olarak“Franchising”dir. Kendini kanıtlamış kuruluşların ürettikleri mal ve hizmetlerini, bilgi birikimlerini bir sözleşme çerçevesinde belirli bir bedel karşılığında bağımsız girişimcilere aktararak tüketicilere ulaştıkları franchising sisteminin ülkemizdeki önemi artmaktadır. Franchising sözleşmesi ile franchise veren işletme, maddi olmayan varlıklarının (ticari isim ve marka gibi), kullanım hakkını başka bir işletmeye belirli bir süre ve ücret karşılığı vermektedir. Bunun karşılığında ise franchise alan işletme, mal veya hizmetlerin kalitesinden ödün vermeyerek faaliyette bulunmakla yükümlüdür. Bu tezin konusunu franchise sözleşmesi ile ortaya çıkan finansal olayların Türkiye'deki ana merkezi İstanbul'da bulunan ve ana franchise alan konumunda bulunan McDonald's Limited şirketinin ve bu şirkete bağlı ve alt franchise alan konumunda bulunan bir McDonald's işletmesi açısından nasıl vergilendirildiğini ve muhasebeleştirildiğini incelemek oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies have been trying to redirect their marketing strategies due to intensive competitive pressure and rising global tendency in economy and in trade. Therefore a new concept has entered management literature which has recently became prevalent in Turkey but has been applied for years as a marketing system all around the world is called franchising. The importance of Franchising system in which successful companies reach the consumers by transferring the goods and services and knowledge experience to independent entrepreneurs in return of certain price in a frame of an agreement has been increasing in our country. The franchisor who grants rights to franchisee to utilize its intangible assets such as trade mark and brand for a specified period of time in return for fees but for franchising agreement. On the other hand, the franchisee is obligated to manage the activity without making concession from the quality of goods and services. The subject of the thesis is to observe how to tax and account the financial transactions that have occurred as a result of franchising agreement from the point of McDonald's enterprise that is in a position of a sub franchisee to the main franchisor McDonald's Limited Company in İstanbul. vı