Esnek üretim sistemleri ve endüstri işletmelerinde uygulanabilirliğinin incelenmesi
Flexible manufacturing systems and investigation of applicability in industrial companies
  1. Tez No: 128188
  2. Yazar: ONUR TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Gelişen ve değişen dünyada işletmelerin verimliliklerinin artırılmasında, teknolojideki değişmelere uyum sağlamak büyük bir önem taşımaktadır. Pazarın yapısının tüketiciler tarafından belirlendiği ve müşteri zevk ve ihtiyaçlarının sürekli değiştiği günümüzde, klasik üretim sistemlerinin yerini otomasyona dayalı, daha esnek sistemler almaya başlamıştır. Buna bağlı olarak, farklı ürünlerin üretilebilmesi rekabetin temelini oluşturmaktadır. Üretilebilen parça çeşitliliğinin fazla olması ve üretimin miktar ve kompozisyonunun kolaylıkla değiştirilmesi, üretimde esneklik kavramını gündeme getirmiştir. Günümüzde işletmeler, ürün çeşidinin fazlalığı, yüksek kalite, müşteri odaklı olma gibi nedenlerden dolayı, düşük / orta hacimli ve orta çeşitte üretim yapan Esnek Üretim Sistemlerine (EÜS) yönelmişlerdir. EÜS'nin gelişmesinde en büyük etken bilgisayar teknolojisinde gerçekleştirilen ilerlemelerdir. EÜS genel olarak, alt yapısını Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD), Bilgisayar Destekli Üretim (CAM) ve Bilgisayar Destekli Süreç Planlamanın (CAPP) oluşturduğu Bilgisayarla Bütünleşik İmalat (CİM) kavramının fiziksel bir uygulamasıdır. Bu sistemlerde üretilecek parçalar, otomatik malzeme taşıma sistemiyle taşınmakta, parçalar üzerinde yapılacak işler ise Bilgisayar Nümerik Kontrollü Tezgahlarda (CNC) otomatik olarak gerçekleştirilmekte ve tüm sistem merkezi bir bilgisayarla aynı anda kontrol edilmektedir. Böylece hem sistem performansı sürekli izlenmekte, hem de sisteme çabuk ve etkin müdahale mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, esnek üretim sistemlerinin endüstri işletmelerinde uygulanabilirliğini incelemek amacıyla, Ege Bölgesi Sanayi Odası Otomotiv Yan Sanayi meslek grubu genelinde bir anket çalışması yapılarak, sonuçlar değerlendirilip yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir. Araştırma kapsamındaki endüstri işletmelerinin, yönetim, finans, teknoloji ve işgücü durumları göz önüne alınarak, EÜS'ne geçiş aşamasında karşılaşacakları muhtemel sorunlar, sisteme geçişte dikkat edilmesi gereken konular ve sistemin başarıyla uygulanabilmesi için yapılması gerekenler incelenmiş ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In developing and changing world, adaptation to the changes in technology has a big importance for increasing the productivity of companies. Today, the structure of market is being determined by the consumer. Consumer demands and preferences changes continuously, so production systems which based on automation and flexibility, began to teke the place of classical production systems. Depending on this, ability of producing different products, constitutes the base of competition. High variety of products and the demand for changing the composition and amount easily exists the concept of flexibility in production as a current issue. Today companies have been turned towards to Flexible Manufacturing Systems (FMS) which makes with low / medium capacity and medium variety production because of the reasons such as too much product variety, high quality and focus on customer. The most important factor of the development of FMS, is the improvement in computer technology. FMS is a physical application of Computer Integrated Manufacturing (CIM) based on Computer Aided Design (CAD), Computer Aided Manufacturing (CAM) and Computer Aided Process Planning (CAPP). The parts which are going to be produced in these systems, are carried with automatic guided vehicles, operations on this parts are automatically materialized with Computer Numerical Controlled (CNC) Machine Tools and the whole system is controlled with a central computer simultaneously. And in this way, both the performance of the system is continuously viewed and the quick and effective intervention becomes possible. In this study, in order to investigate the applicability of flexible manufacturing systems (FMS) in industrial companies, a questionnaire is applied to Aegean Region Automotive Side Industry Chamber members and the results are obtained and examined. By taking into consideration the management, finance, technology and personnel conditions of industry companies in research scope, probable problems in transition period, subjects which must be considered and the things that must be done to apply the system successfully are examined and suggestions are given in this study. VI