Plastik malzeme türleri ve bunların fiziksel özelliklerinin belirlenmesi için kullanılan deney ve yöntemler
Types of plastic materials, experiments and methods used for determination of their physical properties
  1. Tez No: 128220
  2. Yazar: VOLKAN KOVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
V ÖZET Plastikler makromoleküllü organik bileşiklerden meydana gelen malzemelerdir. Plastikleri farklı şekillerde sınıfladırmak mümkündür. Molekül yapıları bakımından: termoplastlar, termosetler, elastomerler ve fulidoplastlar. Hammaddeleri yönünden organik hammaddeli plastikler ve inorganik hammaddeli plastikler. Üretim yöntemleri bakımından ise: polimerizatlar, polikondenzatlar ve poliadüktler. Plastikler düşük yoğunluğa sahip olduklarından, yüksek korozyon dirençlerinden, ses, elektrik ve ısıyı büyük ölçüde yalıttıklarından farklı mühendislik alanlarında kullanılmaları gittikçe artmaktadır. Diğer taraftan plastiklerin mekanik, elektrik ve kimyasal özelliklerinin sıcaklık artışıyla değişimi metallere göre daha hassastır. Bu çalışmada, ilk olarak plastikler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra basit yollarla plastikleri birbirinden ayırt etme metotları verilmiştir. En son olarak ise plastiklerin fiziksel özelliklerinin belirlenmesinde yaygın olarak kullanılan deney yöntemlerinden bazıları verilmiştir. Volkan KOVAN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The plastics materials composed of organic compounds, which have macromolecule structure. The classification of plastic materials can be made in different ways. One classification, which contains thermoplastics, thermosetting plastics, elastomers and fluid plastics, is based on the structural type of molecules. Other types of classifications can be made for raw materials: organic raw materials and inorganic raw materials. Another classification method is based on manufacturing method: polymerization, polycondensation and poly addition. Plastic materials have been the fastest growing basic material in various engineering areas because of their density, high corrosion resistance, sound and electricity and heat insulation. Beside these benefits, mechanical, electrical and chemical properties of plastics materials are more sensitive in increasing temperature than metallic materials. In this study, after giving general information about plastic materials, simple methods distinguishing among them on the basis of some properties are examined. Some experimental methods to specify the physical properties of plastics materials are presented. Volkan KOVAN