Asal gamma halkalarında türev
Derivations in prime gamma rings
  1. Tez No: 128221
  2. Yazar: CANAN CELEP YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
V ÖZET Bu tezde, asal ve yan-asal gamma halkaları üzerindeki çeşitli türevler ele alınmıştır. Öncelikle, asal halkalarda türevler, asal halkaların merkezleştirici otomorfizmleri, asal halkalarda yan-türevler, asal ve yan-asal halkalarda simetrik bi-türevler, asal halkalarda (a,t)-türevler ve asal gamma halkalar konulan incelenerek bu alanlarda kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Daha sonra, asal gamma halkalarında, sırasıyla, sol türevler ve komütatiflik, modül değerli sol türevler ve k-türevler ele alınmıştır. Son olarak, yan-asal halkalarda ortogonal simetrik bi-türev incelenmiştir. Canan CELEP YÜCEL V
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, several derivations on prime and semi prime rings are discussed. First of all, basic definitions and theorems used in the area of derivations in gamma rings, centralizing automorphisms of prime rings, semi derivations in prime rings, symmetric bi-derivations in prime and semi prime rings, (o",x)- derivations in prime rings and prime gamma rings are given. Then, left derivations and commutativity, left derivations with module values and k- derivations on gamma rings are discussed, respectively. Finally, the topic about orthogonal symmetric bi-derivations on semi-prime rings is investigated. Canan CELEP YÜCEL fCTûıc5ixû?iumir|ffljn*