Çelik tel halatlar ve hasarları
Steel wire ropes and their damages
  1. Tez No: 128236
  2. Yazar: CELAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA TARAKCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
V ÖZET Çelik tel halatlar endüstride bir çok alanda kullanılmakta ve pek çok çeşit içermektedir. Ancak bu çeşitlilik, kullanıcı açısından pek önemsenmemekte, kullanıcı daha çok işin maliyet yönünü düşündüğünden bulduğu kendisi için en uygun halatı kullanmakta ve bunun için de ara sıra daha ucuz olan yabancı firmaların (özellikle Uzakdoğu firmalarının) ürünlerini seçmektedir. İlk yatırım maliyeti açısından tüketicinin lehine gibi görünen bu seçim, uygulamaya geçildiğinde yerli ürünlere kıyasla daha erken hasara uğradıklarından ileticinin aleyhine dönmektedir. Halatların seçimi ve kullanılmasında geçerli olan kurallara uyulduğu takdirde, hasar oluşumu sebebiyle kaybedilen zaman ve para önlenebilir. Uygun ve doğru kullanılan halatlar, üretime azami katkı sağlamaktadırlar. Bu çalışmada, çelik tel halatların seçim kriterlerinin yanı sıra, doğru kullanım şekli ve yanlış kullanımda karşılaşılabilecek hasarlar ve hasarları önleme yolları açıklanmıştır. Celal AKTAŞ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Steel wire ropes have been widely used in industry. There are many types of steel wire ropes. However, this assortment is not sufficiently considered by the wire rope users. Users takes into account the cost of wire rope and therefore they sometimes choose cheaper import products (especially Far East) than the domestic one. At the beginning, this situation to be to consumers advantage for cost point of view, but in the application the generation of damages are earlier than the domestic products. When keep the rules about wire ropes selecting and using, the lose of time and money can be prevent. Wire ropes that used properly, maximum assist in productivity. In this study, in addition to wire rope criterion for selection, correct using form, it will be meet damage type in the event of improperly using and ways to prevent damage are explained. Celal AKTAŞ «£ ^ss05S5i no»8*