Eloksal ve alümina katkılı betonların sülfatlı sulara direnci
The Resistant of concretes in sulphated water which contains eloxal and alumina
  1. Tez No: 128235
  2. Yazar: TİMUÇİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada katı bir atık olan eloksalın ve hammadde olarak temin edilen alûminanın, Portland çimentosunda piriz hızlandırıcı olarak kullanılabilirliliği ve sülfatlı suların, eloksal ve alümina katkılı betonların üzerine etkileri araştırıldı. Çeşitli oranlarda eloksal ve alümina içeren betonların hidrasyonu; piriz süreleri, hacim genleşmesi, basınç dayanımları ve DTA-TG analiz teknikleriyle izlendi. Denemelerde Portland çimentosuna katkı maddesi olarak ilave edilen eloksal ve alüminanın optimum yüzde oranlan daha önceki çalışmalarda belirlenmiş olup bu yüzde oranlan dikkate alınarak Portland çimentosu içerisinde kullanıldı. Sonuç olarak; Portland çimentosuna ağırlıkça %4'e kadar değişen oranlarda eloksal ve alümina ilave edilerek hazırlanan çimento karışımlarının piriz süreleri TS'de belirtilen standartların içinde yer almıştır. Hacim genleşmesi değerlerinin Portland çimentosuna oranla daha düşük çıktığı ve basınç dayanımlarının da bir miktar arttığı görüldü. Eloksal ve alüminanın özellikle sülfatlı sularda ve yüksek dayanım gerektiren kullanım alanlarında, Portland çimentosu için uygun bir katkı maddesi olduğu görüldü. Aynı zamanda, ürün birim maliyetinde önemli bir paya sahip olan öğütme, pişirme ve madencilik gibi işlemlere ihtiyaç duyulmadan, doğrudan kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı. Timuçin KILIÇ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study we investigated whether we can add eloxal which is a solid waste and alumina assuranced as a raw material to concretes to shorten setting times and the effect of sulphated water on concrete with eloxal and alumina admixtures. Different amounts and ratios of these two compounds were added and effects on setting times, hydration were noted using volume expansion, compressive strength and DTA-TG analysis techniques. Additional of optimum amount of eloxal and alumina to Portland cement has reported. These percentages have considered during this work. As a result, when we add these two compounds up to 4% setting time is under the normal Turkish Standard; compressive strength is increased and volume expansion is decreased. Therefore, eloxal and alumina are appropriate additives for Portland cement in applications where a particulary high strength is needed. Eloxal and alumina can also be used directly without the need for treatments such as grinding, cooking and mining which would obviously increase the cost of the end product. In conclusion, by using eloxal and alumina in this way, environmental pollution and resource wastage is reduced and a stronger building material is produced. Timuçin KILIÇ